Podvodníci

22. duben 2008
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Stává se jednou za čas, že vám na dveře zazvoní anebo zaklepe cizí člověk. Může být z úřadu, může někoho hledat, může to být třeba pracovník nějaké firmy. Může to být ale také podvodník. Teď jen, jak ho poznat.

0:00
/
0:00

Minulý týden přibylo na dlouhém seznamu podvedených a okradených lidí v kraji dalších několik jmen. Ta jména ale patří vždy důchodcům To je na tom zvláštní. Podvodníci, kteří vám klepou na dveře a představí se třeba jako plynaři, elektrikáři , vodaři, kteří vám přinesli vrátit přeplatek třeba za plyn , se specializují výhradně na starší lidi. Řekněme, že je zajímá věková skupina od pětašedesáti výše. Čím starší člověk, čím více má dioptrií, tím větší šance. Přesvědčit starého člověka, který už někdy přemýšlí pomaleji, je zmatený, určitě není až takový problém. Když vám navíc podvodník zamává před nosem pětitisícikorunovou bankovkou a chce rozměnit tak, aby vám mohl nechat tři tisíce korun doma, kdo by rychle neutíkal do pokoje, do skříně, nebo do skrýše, kde má svých pět, deset nebo také třicet tisíc korun. Že právě na to podvodník čeká, aby uviděl, kde jsou peníze, to si starý člověk v té radostné chvíli neuvědomí. Ta finta je stará a řekněme si upřímně , skvělá. Zarážející je, že se o ní kde kdo dozví z novin, z televize, z rádia, všichni o takovém podvodu už slyšeli a přesto se zítra objeví další okradený důchodce, který podvodníkovi skočil na lep. Když policisté podvodníka zatknou, tak se zjistí, že je to chudák, jehož matka kradla, otec kradl, a on prostě vyrůstal pouze v rodině, kde hodnoty, jako že okrást bližního svého je hřích, neexistují. A tady je to místo, ta pomyslná hranice , kde slušný člověk nemůže pochopit jednání zloděje, který bez začervenání, bez studu okrade osmdesátiletou paní o její úspory. Vždyť ten darebák vlastně dělá jen to, co mu do té zlodějské hlavičky vštěpili generace jeho předků. A tak nezbývá, než soustavně každý týden, každý den varovat ty ostatní spoluobčany, kterým generace předků vštěpily do hlavy morální zábrany, že za dveřmi opravdu může stát lump. Pěkný den přeje Artur Kubica.

autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser