Pohodoví potkani

3. srpen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Centrum Ostravy je i uprostřed léta docela živé. A to nejen ve všední dny, kdy jsou otevřené obchody v okolí, ale i o víkendech. Ovšem - nebude teď ani tak řeč o nejrůznějších akcích, jako spíš o zvířatech...

Zkuste se projít po Masarykově náměstí a dobře se kolem sebe dívejte. Pomineme-li tradiční druh člověka - homo nakoupilis, který se na onom kousku města vyskytuje s železnou pravidelností od pondělí do pátku především za dne, můžete zde spatřit také několik jedinců spíše zabloudivšího poddruhu homo zevlounus somrakis, kterak se snaží kolemjdoucí připravit o jakékoliv větší než malé množství peněz.

Ovšem člověk je jen jedním z mnoha živočichů-obratlovců, které můžete na náměstí spatřit. Řekl bych, že ani není nutné navštěvovat (jinak velmi krásnou) zoologickou zahradu. Při korzování náměstím se setkáte s hejny holubů a vrabců a na upravených travnatých plochách kolem keřů také s celými rodinkami hupkajících, do hněda zabarvených hlodavců. Ne, že by tam radní vysadili dětmi oblíbené králíčky či křečky. Ta nerušeně se pasoucí zvířátka jsou - potkani.

Na jednu stranu vypadají roztomile. Na druhou stranu - nevím, jestli je to tak v pořádku. Zda náhodou někdo nezapomněl koupit jedovaté zrní či jiné potkaní "dobroty". Doufám ale, že teď někoho nenapadne vysekat ony křoviny, které potkanům skýtají určité bezpečí. To by totiž z centra zmizeli vrabci, kteří to křoví k životu potřebují. Narozdíl od potkanů - ti se jen postěhují do nejbližšího sklepa a na travnaté plochy Masarykova náměstí budou chodit dovádět v noci.

I když - musím přiznat, že volně pasoucí se potkani jsou mi na centrálním náměstí stokrát milejší než skupinky jiného živočišného druhu pasoucí po obsahu mé peněženky.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...