Pomoc bez čekání

26. září 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

V Ostravě začalo sloužit první zařízení svého druhu v Moravskoslezském kraji. Jde o Krizové centrum, ve kterém najdou pomoc lidé ve složité životní situaci. Pracoviště tohoto typu obyvatelé potřebují.

0:00
/
0:00

Někdy kolem Vánoc loňského roku mi telefonovala naše posluchačka. Paní Helena. Potřebovala si popovídat a hlavně poradit, kde by našla pomoc. Paní Helena byla sama. Zemřel jí manžel, syn byl v zahraničí a na ni dolehly stesky a deprese z osamění. Poradil jsem paní Heleně, ať se obrátí na linku důvěry nebo na psychologa. Ta rada nebyla špatná, ale znáte to - někdy poradíte, a přitom víte, že to není ono. Že to není úplné.

Vzpomněl jsem si na tenhle telefonát minulý týden na slavnostním otevření Krizového centra. Slouží lidem v těžké životní situaci, ve stresu, kdy nevědí, kudy kam. Třeba když ztratí práci, přijdou o někoho blízkého nebo když gradují špatné partnerské vztahy. Síť psychologických služeb samozřejmě existuje, ale na objednávku. Takže než se člověk dostane k psychologovi, tak se jeho problémy a trápení ještě prohloubí. Krizové centrum přijme klienta okamžitě. Tým odborníků by měl pomoci jeho psychický stav stabilizovat. Je předpoklad, že člověka v krizi postaví psychicky na nohy a ukáže mu, jak dál postupovat. Myslím si, že není ostuda, když se lidé, kteří jsou na dně, na odborníky obrátí. Podstatné však je, aby se měli na koho obrátit. Pokud možno rychle, nejlépe hned. V Ostravě už tato možnost existuje. Kdyby mi teď zavolala paní Helena, věděl bych, co jí poradím. Pomoc najdete v Krizovém centru. Je v Nádražní ulici nedaleko hlavního nádraží.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio