Poslední den prázdnin

31. srpen 2009
Ranní poznámka , Ranní poznámka

A máme to opět za sebou. Ptáte se, co? Tak každý nejspíš něco jiného, ale všichni dohromady prázdniny. Teď nás čeká změna životního rytmu...

0:00
/
0:00

Prázdniny jsou pravděpodobně náš jediný celonárodní, hromadně sdílený, pozitivní zážitek - všichni jsme chodili do školy, všichni jsme se těšili na prázdniny a téměř všichni jsme s nevolí sledovali čím dál rychleji se blížící poslední den volna. Samozřejmě věřím, že existují děti, kterým škola chybí, ale žádné takové neznám. Stejně si myslím, že to patrně nebude vzdělávací proces nabízený českým školstvím, po čem se jim snad v posledních týdnech zastesklo. Pokud jde o rodiče, tak tam se to různí. Rodičové malých dětí bez obětujících se babiček a dědečků se na září těší - se školou totiž odpadne problém kam s ním, navíc opět začnou fungovat taky družiny a nejrůznější kroužky. Méně radosti zažívají nyní rodičové teenagerů. Pokud má váš potomek se školou již nějaké zkušenosti a je v pubertálním či prepubertálním věku, raději mu nepřipomínejte, že se právě probudil do posledního dne prázdnin. Beztoho to sám dobře ví a nemusí být v nejlepší náladě. V žádném případě své dítě nenabádejte, aby se šlo včas vyfotit, bude-li potřebovat tramvajenku, koupit si nové tenisky, nebo, a to by byla kardinální chyba, nějaké školní pomůcky. Od určitého věku už zkrátka nakupování v papírnictví neláká. Pokud váš třináctiletý syn trvá na tom, že půjde do školy ve stejných kraťasech, ve kterých absolvoval tábor, výlet do Tater i veškerá fotbalová utkání, nevymlouvejte mu to, neuspějete. Snad byste mu je mohli v noci aspoň tajně vyprat, ovšem na druhé straně hrozí, že tak drastické zacházení vetchý oděv nepřežije bez úhony a budete pak těžko vysvětlovat, proč jste se do něčeho podobného vůbec pouštěli, když se vás o to nikdo neprosil. Nevyčerpávejte se, budete ještě potřebovat dost sil. Bude třeba zajistit, aby dítě ráno vůbec vstalo - pravděpodobnost, že po dvou měsících volna vyskočí, jakmile uslyší budík, je mizivá, a vůbec bude třeba stanovit či obnovit řadu pravidel a znovu začít používat slovo povinnost. Rozmyslete si včas, jak budete reagovat na tvrzení, že matikář je idiot a češtinářka kráva. Uvědomte si, že vás opět čekají pravidelné třídní schůzky a že je možné, že vám matikář bude připadat jako idiot a češtinářka jako kráva. Jako idiot můžete ovšem na třídních schůzkách vypadat i vy. Traumatizující okamžik může nastat, když dítě přinese domů nový rozvrh. Už teď přemýšlejte, co řeknete, bude-li mít třikrát týdně na sedm. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Zkrátka - bude to chtít dostatek trpělivosti a tolerance u všech. U rodičů, učitelů i u dětí. Tak si všichni ještě v klidu užijme poslední den prázdnin.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.