Posun k lepšímu

7. září 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Chození po úřadech má asi rád málokdo. Člověk se tam zpravidla vypravuje až tehdy, není-li jiná možnost. Psychicky se připraví na nepříjemné jednání, kterému předchází nekonečné čekání.

0:00
/
0:00

Nemám rád chození po úřadech. Ve formulářích se nevyznám a při pohledu na kolonky se mi vždy roztřesou kolena. Jednání s úředníky mne zkrátka vysiluje, a tak se jim pokud možno vyhýbám. Tedy - víceméně úspěšně jsem se jim vyhýbal téměř deset let. Ročně jsem absolvoval pouze nejnevyhnutelnější schůzky a ty by se daly spočítat na prstech jedné ruky. O to ostřeji vnímám posun v jednání úředníků s klienty. Zhruba poslední dva roky registruji pozitivní posun. Jsou vstřícnější, příjemnější, usměvavější, snaží se pomoci. Nevím, nakolik je to také tím, že se rovněž snažím usmívat a být příjemný a nebo tím, že je na mne vidět ta bezbrannost a neschopnost zacházet s kolonkama. Musím to zaklepat (ťuk-ťuk-ťuk), ale pomalu mne nechuť kamkoliv chodit a něco řešit opouští. I sebevíce nepříjemná záležitost se mi vyřizuje mnohem lehčeji než dříve. Nevím, zda máte podobnou zkušenost jako já, ale z mého pohledu musím mnohé instituce pochválit. Že by se už konečně projevila konkurence? Nebo začínáme dospívat a Evropskou unii si opravdu zasloužíme? Nemůžu říci, že bych po úřadech chodil rád, ale také už můžu říct, že tam nechodím nerad. A to je rozhodně posun k lepšímu.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?