Pověstmi opředený Radhošť i nejvyšší kopce Zlínska, to všechno nabízejí Beskydy
Moravskoslezské Beskydy jsou rájem pro všechny, koho láká čistá příroda, šumění lesů a spousta tras pro kolo a v zimě třeba běžky.
Nejvyšší kopce ve Zlínském kraji jsou v Beskydech. Správně bych měla říct v Moravskoslezských Beskydech, protože to je oficiální název tohoto pohoří. Ono je vlastně z velké části na území Moravskoslezského kraje a do našeho regionu zasahuje jenom kouskem.
Ale díky němu máme u nás tisícovky a taky pověstmi opředený kopec Radhošť. Nejvyšší horou je Čertův mlýn s 1206 m n. m. Jinak je to čtvrtý nevyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd. Od Radhoště je vzdálený necelých sedm kilometrů a vede k němu turistická stezka přes Pustevny.
Čtěte také
Beskydy, jak jsme zvyklí říkat, ta část, která je v našem kraji, jsou v okrese Vsetín. Je to překrásné a hodně členité zalesněné pohoří. Dokonce nejlesnatější v Česku. Přírodovědci je charakterizují jako krajinu horských hřebenů, hlubokých údolí, zurčících potoků a říček, rozkvetlých strání a starobylých dřevěnic.
To je skoro poetické vyznání a rozhodně není přehnané. Ještě v něm chybí zmínka o vodopádech, skalách, jeskyních, unikátních pralesovitých porostech, vzácných druzích karpatských rostlin a taky velkých šelmách, které v Beskydech žijí. Kromě rysů a vlků, se občas objeví i medvěd. Možná už taky patří mezi stálé lesní obyvatele, ale zatím to nikdo nepotvrdil. Podle odborníků, je to ale jediné území u nás, kde žijí predátoři pohromadě. Místo je unikátní, proto v roce 1973 vznikla Chráněná krajinná oblast Beskydy. Rozlohou je největší v naší zemi.
Čtěte také
Beskydy jsou celoroční turistickou oblastí, velmi oblíbenou a navštěvovanou. Zvlášť některá místa berou zážitků chtiví rekreanti skoro útokem. Nejvíc láká hora Radhošť. Podle pověsti byla sídlem slovanského boha slunce, války a vítězství Radegasta. Už méně proslulý, přesto zajímavý je shluk pískovcových bloků nedaleko kopce Čertův Mlýn. Říká se mu Čertův stůl, protože tak skutečně vypadá.
Představte si dva kamenné pilíře a na nich mohutnou kamennou desku. Podle odhadů může mít až 7 tun. Geologové si myslí, že je dílem přírody, historičtí badatelé ji vnímají jako keltskou stavbu k rituálním obřadům nebo primitivní sluneční observatoř. Existuje taky pověst o chudé vdově, do jejíž dcery se zahleděl čert. Matka po něm chtěla, aby jí jako věno během jedné noci postavil na vrcholu kopce větrný mlýn. Měl to stihnout do zakokrhání kohouta. Kvůli vdovině lsti se mu to nepodařilo a kámen, který právě nesl na zádech, spadl na zem, od té doby se mu říká čertův stůl a kopci Čertův mlýn.
Související
-
Pyramida, sfinga či Eiffelova věž na dosah ruky. Jejich kopie z ledu jsou k vidění na Pustevnách
Na Pustevnách v Beskydech dokončili řezbáři desítky ledových soch. Od sobotního rána je mohou obdivovat návštěvníci festivalu Ledové Pustevny.
-
VIDEO: Vlčí smečka z Beskyd a Javorníků má sedm mláďat
Vlčí smečka, která se pohybuje v Beskydech a Javorníkách, přivedla na svět sedm vlčat. Je to poprvé, co se podařilo rozmnožení vlků v této oblasti zdokumentovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.