Předvolební guláš s vejci

27. květen 2009
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Blíží se volby do Evropského parlamentu a kolem nás zuří předvolební boj. Jejich komickým symbolem se tentokrát stalo vejce.

Jiří Paroubek s kupodivu nevítanou podporou Marťanů objíždí zemi se svou vajíčkovou show, lidovci se zlomili v půli, zelení ohrožují kohouta, demokratičtí zelení si v parlamentu nebezpečně užívají svých posledních pět minut slávy, konzervativní libertas.cz ústy pana Železného novátorsky tvrdí, že slovo byste, jež je gramatickým tvarem slovesa býti, proniklo do češtiny až v posledních deseti-patnácti letech. Naproti tomu modří ptáci téměř nejsou vidět. Naposledy jsme se dověděli, že se Mirek Topolánek bude rozvádět, na což komentátoři prestižních deníků reagovali úvahou, že se nejspíš rozvádět nebude, a třetí nános přidal informaci, že kdyby ovšem přece jen chtěl, určitě by se rozvést mohl. Předvolební průzkumy, které ovšem před volbami do Evropského parlamentu jen málokdo bere vážně, vyhodily do čela pelotonu mediálně polomrtvá modrá ptáčata. Co to znamená, těžko říct. Do Evropského parlamentu kandiduje 33 stran. Sotva si někdo může myslet, že voliči nastudují 33 volebních programů, nebo že aspoň jednou kliknou na 33 webových stránek. Zdravý rozum napovídá, že se strany budou v čemsi velmi podstatném lišit, jinak by přece neměly potřebu svůj názor institucionalizovat. Existují však pochopitelně i jiné důvody k založení strany, mezi kterými moc a peníze jistě nehrají nepodstatnou roli. Vzhledem k našemu proslavenému smyslu pro humor, kterému za hranicemi většinou rozumí jen málokdo, je možné, že v některých případech šlo o happening, jež časem začal sám sebe brát vážně. Každopádně někdo nás v Evropském parlamentu zastupovat bude, ať už k volbám půjdeme, či nikoliv. Bylo by tedy dobré raději se dostavit. Vybírejte ale pečlivě, vsadím se totiž, že mezi těmi stovkami jmen se skrývají i Marťani, kteří ještě nemají za sebou tak statečné comming-out, jako ten, který byl nezákonně vyveden z Paroubkova meetingu.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.