Přestaň a vyhraj
Jedinečnou příležitost skoncovat se závislostí na cigaretě mají všichni kuřáci starší 18 let. Státní zdravotní ústav vyhlásil soutěž Přestaň a vyhraj. Pravidla jsou jednoduchá. Zájemci se musejí přihlásit do konce tohoto měsíce a pak nekouřit od 1. do 28. října.
Kouření cigaret se podle Světové zdravotnické organizace stává celosvětovou epidemií. Odborníci odhadují, že v důsledku kouření zemřou ročně asi čtyři miliony lidí. Mimochodem u nás je to každý rok asi dvacet tisíc občanů. Soutěž Přestaň a vyhraj by měla být tím pravým impulsem pro všechny, kteří chtějí se závislostí na cigaretě skoncovat. Není to nic jednoduchého. Závislost na nikotinu se už hodnotí jako nemoc a zdaleka ne každý kuřák se dokáže s abstinenčními příznaky vyrovnat. Při odvykání může být pro kuřáka velmi důležité, aby na to nebyl sám. V tomto směru je soutěž Přestaň a vyhraj ideální příležitostí. Zapojí se určitě stovky lidí. Zajímavá je také motivace v podobě hlavních cen. Zájezd za dvacet tisíc korun určitě není marný a horské kolo rovněž není k zahození. Podstatná je však vůle kuřáka. Pokud skutečně chce, může být soutěž tím pravým odrazovým můstkem k nekuřáctví. Chce to jen vyplnit přihlášku, kterou najdou zájemci na webových stránkách Státního zdravotního ústavu a do konce měsíce ji odeslat. No a pak vydržet nejméně od prvního do 28. října. Fandím tomu, aby se to v našem kraji podařilo nejméně desítkám lidí. Protože - když už to někdo vydrží měsíc, proč by to nevydržel i déle. Pak už je na dobré cestě stát se nekuřákem. A o to v této soutěži přece jde.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.