Půvaby mobilního věku

29. říjen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Na jedné ze základních škol na jižní Moravě zavádějí moderní službu. S rodiči, kteří projeví zájem, bude vedení školy komunikovat i prostřednictvím krátkých textových zpráv na mobilních telefonech.

SMSky školy na mobilech rodičů budou obsahovat poznámky, které děti dostanou za kázeňské přestupky, a dále informace o konání třídních schůzek a školních výletů. Vše podstatné, co rodič potřebuje vědět o svém potomkovi, uvidí na displeji svého mobilu. Geniálně jednoduché. A navíc zcela dobrovolné. Kdo nechce, tak mu mobil pípat nebude. Troufám si ale tvrdit, že ti rodiče co přístroj mají, a takových je naprostá většina, si něco takového ujít nenechají.

Co znamená posílání textových zpráv pro dotyčnou školu? Finančně to vyjde úplně stejně jako posílání dopisů nebo telefonáty. Učitelům navíc odpadnou mnohdy zdlouhavé zápisy do žákovských knížek. Mírně nervózní tak mohou být pouze žáci. Jestliže se jim dosud dařilo před rodiči tu a tam něco utajit, teď už nezatlučou vůbec nic. Mají smůlu. Technika, kterou tak milují, se v tomto případě obrátila proti nim a nic proti tomu nenadělají. Úplně klidní ale nebudou ani příjemci zpráv. Když rodiče na displeji telefonu uvidí, že jim píše škola, pak mohou celkem oprávněně očekávat průšvih.

A sakra, ten můj syčák asi zase dostal poznámku. No nic, otevřeme zprávu. Váš syn byl na záchodě přistižen při kouření. Rodič polkne a už přemýšlí, jak svou ratolest ztrestá. Má ale čas nepříjemnou informaci vstřebat, takže když se po několika hodinách se svým dítětem setká osobně, obvykle už s ním necloumá prvotní hněv, takže následky pro dítě jsou mírnější. Na rozdíl od dob, kdy si až doma otevřel žákovskou knížku, přečetl si v ní poznámku a reagoval značně impulzivně.

Ať se na takovou SMS službu dívám z kterékoli strany, vidím pro školu i rodiče jen samá pozitiva. Jsem docela zvědavý, zda to je jen příslovečná jedna vlaštovka nebo se takový technický servis rozšíří i do dalších českých škol. A nemusím snad ani zdůrazňovat, že pokud něco takového zavedou na škole mého syna, pak mi bude mobil pípat ještě o něco častěji než teď.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová