Řemesla na vymření
Ten umí to a ten zas tohle, zpívá se ve známé filmové písničce. Na dělbě práce stojí lidská společnost už nějaký ten pátek a ta moderní zvlášť - funguje jen díky tomu, že každý z nás dělá co nejlépe a nejefektivněji svůj malý úkol. Co se stane, když se nám do některých prací přestane chtít?
Všichni jsme zvyklí, že pekař peče housky, kominík protáhne saze v komíně a švec nám spraví podpatek. Každý máme svou práci. Jsme jako dílky v soukolí, musíme ladit a zapadat, aby nám to šlapalo.
Horší je, když se některé kolečko porouchá. A právě to teď, zdá se, hrozí. Jakoby leckterá z poctivých řemesel vyšla z módy. Učit se na sklenáře, malíře nebo třeba svářeče, to se mezi mladými právě nenosí. Stavařské obory patří k těm, které jsou blízko dna, ne-li už na něm - mnohá učiliště mají poloprázdné třídy a jejich ředitelé či mistři slzy na krajíčku - nemají koho učit, komu předat zkušenosti.
Staví se přitom o sto šest a každý šikovný zedník, malíř i podlahář má tolik práce, že neví, co dřív - a za slušné peníze. Ptáte se spolu se mnou, proč se tedy do oboru nehrne čerstvá krev, proč neroste nová konkurence? Mladým se prý nechce pracovat rukama, tvrdí ti, kteří na ně na učilištích marně čekají. Každý chce vydělávat pokud možno bez dřiny a bez montérek.
Skoro se není co divit - v době, kdy spoustu práce dělají stroje, je spíše potřeba dohlížet a kontrolovat, jestli automaty šlapou, jak mají. Jenže roboti, kteři by namíchali maltu, postavili a omítli zeď, nebo připravili těsto, upletli z něj housky a vytáhli je včas z trouby, zatím nejsou k mání. A mozoly od práce, to je něco, na co může být pyšný i intelektuál.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.