Rodičovský dějepis

17. listopad 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Dnes je to přesně 17 let, co u nás začala sametová revoluce. Masakr studentů na pražské Národní třídě vedl ke změně režimu. Autor následující poznámky se na tehdejší události dívá z trochu jiného úhlu pohledu.

0:00
/
0:00

Cinkání klíči, které odstartovalo pád komunismu, si v této republice dobře vybaví generace od čtyřiceti let nahoru. Pro ni nejsou neznámé pojmy jako Občanské fórum, vláda národní jednoty nebo Valtr Komárek. Zato junioři pod dvacet let v těchto věcech tápou. Většinou vůbec netuší, co se tady před 17 lety vlastně stalo.

Mohli bychom se celkem oprávněně domnívat, že naše děti se o těchto důležitých dějinných událostech více dozvědí ze školních hodin dějepisu. Hluboký omyl! Na základních i středních školách končí osnovy dějepisu druhou světovou válkou. Studená válka, kubánská krize, aktivity polského dělnického hnutí Solidarita nebo právě československá sametová revoluce - to všechno jim ve školách zůstává utajeno. Takže pokud zrovna nejsou vyloženými milovníky historie a nenajdou si žádoucí informace sami, což ale platí pro minimum z nich, tak o těchto věcech nemají ani páru.

Vyčítat jim to, to by asi nebylo nejšťastnější. Zkusme začít sami u sebe. Když už je na tom naše dějepisné školství tak jak je, měli bychom se své role ujmout my rodičové, prarodičové či jiní příslušníci starší generace. Samozřejmě každý z nás může vnímat listopad roku 1989 ze svého úhlu pohledu. Pro někoho to bylo hluboké nadechnutí ke svobodě, pro jiného čistě formální a až příliš sametová výměna kabátů, která měla s opravdovou revolucí pramálo společného. Ať tak či onak, platí pravidlo, že subjektivní informace je pořád lepší než žádná informace. A pokud hovořím o informaci, pak mám samozřejmě na mysli informaci úměrnou věku školeného dítěte. Něco jiného je schopný vstřebat třeťák na základní škole a něco jiného druhák na škole střední.

Myslím si, že dnešní státní svátek je ideální příležitostí k tomu, abychom ho našim potomkům sami aktivně přiblížili. Protože jak praví klasik - národ, který nezná svou historii, je odsouzen, aby ji prožil znovu.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...