Rudolf Březina. O jeho hraní je pořád zájem na nejlepších adresách

Saxofonista Rudolf Březina
Saxofonista Rudolf Březina

Saxofonista Rudolf Březina se sice narodil ve Vysokém Mýtě, ale jeho ostravská stopa čítá několk desetiletí. Absolvoval zdejší konzervatoř a pak byl významnou součástí ORO.

Skvělý saxofonista, flétnista, baskytarista, dirigent, aranžér a hudební režisér má narozeniny počátkem srpna. Proto je také o něm v našich Tónech řeč. V sedmdesátém čtvrtém měl o 45 míň.

„Možná jsem špatně hledal, ale písničku Jaroslava Wykrenta Pyšná dáma jsem na žádném CD Marie Rottrové nenašel. V naší fonotéce na pásku i v počítači ano. Flamingo pod hlavičkou Ostravského rozhlasového orchestru (ORO) zní ještě ‚kovalčíkovsky‘, Richard už byl ale vážně nemocný, řízení se ujal Vláďa Figar, úprava je dílem Rudy Březiny,“ uvádí v pořadu jednu z hudebních ukázek Václav Bělohlavý.

Není tajemstvím, že Rudolf Březina byl po smrti Richarda Kovalčíka Marii Rottrové pár let oporou i v osobním životě. Rodák z Vysokého Mýta zjevu téměř démonického, ovšem povahy mírné, poznamenal ostravskou kulturu posledního více než půlstoletí velmi výrazně. Třeba jako člen Jazzového sextetu Divadélka pod Okapem.

Spustit audio

Související