Rudolf Březina. O jeho hraní je pořád zájem na nejlepších adresách

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Saxofonista Rudolf Březina

Saxofonista Rudolf Březina se sice narodil ve Vysokém Mýtě, ale jeho ostravská stopa čítá několk desetiletí. Absolvoval zdejší konzervatoř a pak byl významnou součástí ORO.

Skvělý saxofonista, flétnista, baskytarista, dirigent, aranžér a hudební režisér má narozeniny počátkem srpna. Proto je také o něm v našich Tónech řeč. V sedmdesátém čtvrtém měl o 45 míň.

„Možná jsem špatně hledal, ale písničku Jaroslava Wykrenta Pyšná dáma jsem na žádném CD Marie Rottrové nenašel. V naší fonotéce na pásku i v počítači ano. Flamingo pod hlavičkou Ostravského rozhlasového orchestru (ORO) zní ještě ‚kovalčíkovsky‘, Richard už byl ale vážně nemocný, řízení se ujal Vláďa Figar, úprava je dílem Rudy Březiny,“ uvádí v pořadu jednu z hudebních ukázek Václav Bělohlavý.

Není tajemstvím, že Rudolf Březina byl po smrti Richarda Kovalčíka Marii Rottrové pár let oporou i v osobním životě. Rodák z Vysokého Mýta zjevu téměř démonického, ovšem povahy mírné, poznamenal ostravskou kulturu posledního více než půlstoletí velmi výrazně. Třeba jako člen Jazzového sextetu Divadélka pod Okapem.

Spustit audio

Související