Rudolf Březina. O jeho hraní je pořád zájem na nejlepších adresách

29. červenec 2019

Saxofonista Rudolf Březina se sice narodil ve Vysokém Mýtě, ale jeho ostravská stopa čítá několk desetiletí. Absolvoval zdejší konzervatoř a pak byl významnou součástí ORO.

Skvělý saxofonista, flétnista, baskytarista, dirigent, aranžér a hudební režisér má narozeniny počátkem srpna. Proto je také o něm v našich Tónech řeč. V sedmdesátém čtvrtém měl o 45 míň.

„Možná jsem špatně hledal, ale písničku Jaroslava Wykrenta Pyšná dáma jsem na žádném CD Marie Rottrové nenašel. V naší fonotéce na pásku i v počítači ano. Flamingo pod hlavičkou Ostravského rozhlasového orchestru (ORO) zní ještě ‚kovalčíkovsky‘, Richard už byl ale vážně nemocný, řízení se ujal Vláďa Figar, úprava je dílem Rudy Březiny,“ uvádí v pořadu jednu z hudebních ukázek Václav Bělohlavý.

Není tajemstvím, že Rudolf Březina byl po smrti Richarda Kovalčíka Marii Rottrové pár let oporou i v osobním životě. Rodák z Vysokého Mýta zjevu téměř démonického, ovšem povahy mírné, poznamenal ostravskou kulturu posledního více než půlstoletí velmi výrazně. Třeba jako člen Jazzového sextetu Divadélka pod Okapem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.