Růžový Valentýn

14. únor 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Každý 14. únorový den slaví svůj svátek všichni zamilovaní. Ano. Právě toto datum je dnem sv. Valentýna, který se stal ochráncem lásky už před mnoha staletími v době vlády císaře Claudia II. v Římě. Tehdy poslal Valentýn z vězení své milé lístek se slovy Od tvého Valentýna.

0:00
/
0:00

Když svatý Valentýn posílal z římského císařského vězení lístek se svým požehnáním pro milence, určitě nepředpokládal, že se jeho poselství lásky za necelá dvě tisíciletí promění v záplavu kýčovitých růžových srdíček, která každoročně zaplavují evropské i americké metropole. Naše civilizace prostě žije komercí a tak sebevznešenější symbol dokážeme proměnit v pouťovou cetku. Svatý nesvatý, hlavně když je z toho dobrý kšeft, chtělo by se mi zanadávat nad přeslazenou nabídkou valentýnských doplňků.

Když si ale zapnu televizi a uvidím v ní rozvášněné věřící s čelenkami popsanými svatými texty, kteří celému světu ukazují, že jsou se zbraní v ruce ochotni bránit čistotu svých proroků a idejí, můj odpor k naší komerční civilizaci velmi rychle opadá. Pokud si totiž mám vybrat mezi poselstvím předávaným pomocí samopalu, anebo růžového srdíčka, raději sáhnu do peněženky a koupím si kýčovitou pouťovou cetku.

autor: Marcela Hladká
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.