Sedm divů Česka

7. květen 2010
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Česká televize přišla s novým pořadem, ve kterém chce najít sedm divů Česka. Které to budou? O tom rozhodnou diváci. Na výběr mají 50 různých staveb, vynálezů, míst, objevů, ale také osobností - to vše v pěti kategoriích. Název pořadu je ale trochu zavádějící.


0:00
/
0:00

Svět svých sedm divů má a jsou to skutečné divy. Ať už jde o egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny či maják na ostrově Faru. A tak, když jsem v televizi zaznamenal upoutávku na Sedm divů Česka, byl jsem velmi zvědav, které tuzemské stavby se o honosný titul budou ucházet. Byl jsem však zklamán, nebo spíše přímo rozladěn. Nejde ani tak o to, že v Moravskoslezském kraji tvůrci pořadu žádnou stavbu, která by stála za zmínku, nenašli, jako spíše o to, že se mezi divy Česka objevují takové věci, jako jsou rekordy, objevy nebo právě ony osobnosti. Říci o Karlu IV., že je div - to zní přinejmenším zvláštně. Nebo o Karlu Gottovi, který může být sebevíc božský. A když už jsme u těch osobností - Leoš Janáček spolu s Emilem Zátopkem je mimochodem to jediné, co tvůrci pořadu v našem kraji našli. Evidentně o zdejších končinách a jejích pokladech nemají nejmenší tušení. Nejblíže našemu kraji je tak nominovaný rožnovský skanzen. Myslím, že v našem kraji by se určitě nějaký ten unikát našel. Například Weisshuhnův kanál s akvaduktem v Žimrovicích - technická památka z konce 19. století. Z technických památek pak určitě za zmínku stojí areál Dolní oblasti Vítkovic. Svým způsobem je pak divem území Nové Karoliny. Div, že se tam vůbec zase staví. Ale to už jsem příliš odbočil. Název pořadu Sedm divů Česka mi prostě přijde zavádějící. Spíše by se hodil název Sedm českých nej. Tam se pak schová opravdu všechno to, co tvůrci onoho pořadu nabízejí. I ten český hokej nebo české pivo. Obojí je něčím nej, ale rozhodně bych tomu neříkal div.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.