Sedm rytmů z Guadeloupe
Dvojice Les Frères Timal nabízí ideální elektro-taneční hudbu na léto. Rytmicky dovedenou do maxima, jako bychom i bez toho nevěděli, že hudba z Guadeloupe vždy stranila hodně strhujícímu tanci. Po vydání debutové alba Sè sa menm se proto producent Léopard Da Vinci a zpěvák Jean-Marc Ferdinand dočkali přezdívky Party bestie.
Hudbu z Guadeloupe ve světě proslavily pařížské bluesrockové trio Delgres vedené ostrovním rodákem, kytaristou Pascalem Danaëhem, zpěvačka Malika doprovázená skupinou Snarky Puppy nebo beninská zpěvačka Angelique Kidjo na karibském albu Oyaya. Všichni se věnovali hlavně modernímu stylu zouk, kdežto gwoka, nikde jinde neslyšený souhrn kreolských písní, tanců a bubnování, zařazený na kulturní seznam UNESCO, si o pozornost říká teprve poslední léta.
Léopard Da Vinci se jinak jmenuje Cyprien Steck a pochází ze Štrasburku, odkud před covidem utekl na Guadeloupe. Žádný plán prý neměl, až na jediný: hodně stál o to se potkat s bubeníkem a zpěvákem Jeanem-Marcem Ferdinandem. Dali řeč a během večera se dohodli, že gwoka přenesou do světa elektronické hudby. A přidají k ní zouk a trochu toho tanečního popu.
Hodně průvodců popisuje Guadeloupe jako Motýlí ostrov, protože karibské souostroví má opravdu tvar motýlích křídel. Jedná se o zámořské území Francie, která tu vládne od 17. století. Francouzští kolonizátoři nejprve vyhladili původní indiánské Kariby a následně dovezli otroky z Afriky. Ti dnes tvoří většinu obyvatel, jejichž identitu reprezentuje gwoka.
Gwoka si udržela svůj výrazný africký ráz. Zpívá se na způsob zvolání odpověď, doprovod tvoří specifické dřevěné bubny a sedm základních rytmů souvisejících s náladami, slavnostmi a pracovní činností. Je jedno, jakého jste na Guadeloupe vyznání, národnosti nebo barvy kůže, Gwoka patří bez rozdílu všem a na ostrově zní od rána do večera. Hraje se pro zábavu, během duchovních obřadů, neobejdou se bez něho vyhlášené karnevaly a vyučuje se na školách. A protože si otrokáři v minulosti zakazovaná hudba udržela silné antikoloniální a sociální vyznění, posiluje důležitost dnešních politických akcí na ostrově.
Léopard Da Vinci s Jeanem-Marcem Ferdinandem na obalu alba Sè sa menm sebevědomě tvrdí, že gwoka nenechají usnout v muzeu, a je pravda že v elektro verzi ji zatím tak moc neznáme, úplně prvními, kteří se k tomu odhodlali, ale nejsou, za to nejtanečnější určitě. Zkrátka ideální album na léto.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka