Setkání
Sydney a Ostrava. Co mají tato dvě města společného? V obou dvou se v červenci uskutečnila setkání mladých lidí z různých zemí světa.
Kdybyste v polovině minulého měsíce zavítali do australského Sydney, potkali byste tam asi půl milionu mladých lidí z celého světa. Ve dnech od 15. do 20. července se totiž v Sydney uskutečnily Světové dny mládeže. Tuto slavnost pořádá katolická církev zhruba jednou za tři roky na různých místech světa, a její tradiční součástí je setkání mladých lidí s papežem. Do Sydney tedy přijel i papež Benedikt XVI. Na dostihové dráze v Randwicku sloužil mši svatou, při které biřmoval 24 mladých křesťanů. Pro nás může být zajímavé, že střední Evropu zde zastupoval náš krajan - Václav Rylko z Třanovic u Českého Těšína. To ale nebylo to hlavní, co mě na programu Světových dnů mládeže zaujalo. To hlavní byla informace, že toto setkání se tentokrát dotklo nejen křesťanů, ale také zástupců nekřesťanských náboženství. Například Australská federace islámských rad vyzývala své stoupence k modlitbám za mír mezi národy a jedna islámská škola v Sydney dokonce hostila ve svých prostorách 350 křesťanských poutníků ze zahraničí.
Já jsem v červenci v Sydney nebyla. Byla jsem v Ostravě a natáčela jsem reportáž o mezinárodní dílně baletu a moderního tance. I tady jsem ale potkávala mladé lidi z různých koutů světa. Byli to studenti baletních škol a přijeli do Ostravy ze Spojených států, Izraele, Francie, Itálie, Německa, Estonska, Finska, Lotyšska a také z dalších koutů České republiky. Jak mi vyprávěla jedna z lektorek, izraelská tanečnice Rosaline Subel-Kassel, na začátku dílny tvořili účastníci skupinky podle jednotlivých národností. Ty se ale postupně začaly spojovat. Studenti si spolu povídali, a to nejen anglicky, ale také hebrejsky, francouzsky nebo italsky, chodili společně do klubů a hospůdek, a když měl některý z nich narozeniny, slavili je všichni společně. A společně nakonec vystupovali i v závěrečném galapředstavení. Jeho součástí byl milostný duet s názvem Romeo a Julie, který probouzel bouřlivý potlesk diváků. Málokdo z nich ale věděl, že milostný pár, který před nimi tančí, tvoří Izraelec a Češka nebo Čech a Američanka.
Popsala jsem dvě červencová setkání. Co měla společného? Byla to setkání lidí různých národností, kteří k sobě díky svému nitru nacházeli cestu. Hledali společný jazyk, byli schopni spolupracovat a navzájem se podporovat. A protože jsou to mladí lidé, je tady naděje, že budou jednou rozhodovat o tom, jak bude vypadat náš svět. Myslím, že taková setkání nejsou úplně běžná a může se jimi pochlubit jen málokteré město. Jsem ráda, že jedním z nich je právě Ostrava.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.