Silniční bodování

21. červen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Za týden a pár dnů vstoupí v platnost nový silniční zákon. Už několik měsíců na něj upozorňují billboardy u silnic a informační kampaně se v posledních dnech rozběhly naplno. Brzkému příchodu podstatné změny ale zatím na cestách nic nenapovídá.

0:00
/
0:00

Cesta z Ostravy do Třince a zpět. Celkem asi tři hodiny na silnici. Za tu dobu narazíte snad na všechno, co bude už od příští soboty mnohem přísněji hlídané. Sedíte-li na místě spolujezdce, možná vám ani nezešediví vlasy a možná budete mít čas dění kolem sebe sledovat. První trestný bod započítáte ještě v centru města starému žigulíku, který si to šněruje pěší zónou. Sotva vjedete na výpadovku, rozdáváte další bodíky - tu dva řidiči, který se nepřipoutal, tu další dva dítěti volně poskakujícímu po zadním sedadle, tu šílenci, který vás rychlostí blesku předjíždí v místech, kde je padesátka. Za tři trestné to mají nejméně čtyři šoféři s telefonem u ucha, které potkáte během prvních dvaceti kilometrů. Pokud vám ještě nějaké bodíky zůstanou, rozdáte je hazardérům, kteří klidně šlápnou na plyn v levém pruhu, zatímco vy jste v pravém zastavili před přechodem pro chodce. Na tři hodiny jízdy si s sebou můžete vzít celý batoh plný bodů a určitě byste je udali. Na cestách to totiž v posledních dnech vypadá, že ti, jimž hrozí postih, si ho chtějí užít ještě před platností zákona. Na nějaké té stovce za pokutu nezáleží a body jim ještě nikdo nedá. Možná se na stylu jízdy podepsalo nezvykle horké počasí po nezvykle dlouhé zimě a řidiči chtějí rychle dojet tam, kam si se zimními pneumatikami netroufli. A možná je to jen hloupost, která lidi za volantem nutí chovat se tak, aby ohrozili sebe i své okolí. Pokud budou policisté od příští soboty důslední, za pár měsíců se s takovou vrátíme ke koňským povozům.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...