Škola v létě

13. červenec 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Ostravská univerzita se pustila do několika zajímavých projektů. Jsou to programy výukové a počítačové. Obrací se v nich k lidem, kteří potřebují pomoc.

0:00
/
0:00

Univerzita se svými programy otevírá veřejnosti a přibližuje se tak logicky centru vzdělanosti, ve kterém se scházejí různí lidé z celého města. Na začátku bylo skloubení pragmatismu s altruismem - tedy byla možnost čerpat peníze z evropských fondů a lidé z univerzity a krajského úřadu chtěli pomáhat. Vzniklo několik nápadů, které se časem proměnily ve skutečnost. Pedagogové například školí učitele, jak zvládat běžné denní psychologické poradenství. Školy mají většinou jen jednoho poradce a ten všechny situace nezvládne. Díky projektu tak může třeba i matematik nebo angličtinář zasáhnout ve sporu mezi dětmi, učiteli, rodiči a ředitelem. A jestli je taková pomoc potřebná? To zjistíte, když o přestávce nakouknete do kterékoli školy.

Lidé z univerzity šli ale dál. Napadlo je, proč nenabídnout pomoc skupinám lidí, kteří žijí tak trošku na okraji. Lidem, kteří nemají stejné možnosti, jako ostatní. Nemohou se volně pohybovat a nemají šanci třeba pořídit si počítač a naučit se na něm pracovat. Počítačovou pracovnu proto zřídili v ostravské věznici. Odsouzenci si během trestu mohou doplnit vzdělání a pracovat na sobě. Myslím, že to by měl být smysl nápravného zařízení. Ovšem mezi frekventanty počítačových kurzů jsou i děti z dětských domovů a výchovných ústavů. Samozřejmě na hodiny nedocházejí do vězení, ale přímo na univerzitu. A jestli je to baví? Ano. V domovech se dostanou jen ke starým strojům vyřazeným z bank, kdežto v učebně se jim otevírá celý bezbřehý prostor ohraničený snad jen nulami a jedničkami. A navíc - jsou na akademické půdě. A to člověku dodá sebevědomí. Potřeba zdokonalit se a naučit se něčemu novému je dokonce silnější než potřeba prázdninového lenošení.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová