Sníh, sníh, sníh...

3. leden 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Poslední víkend nám nadělil takové množství sněhu, že by nám mohli závidět i Eskymáci. Děti se předháněly v množství postavených sněhuláků či zdolaných sjezdovek. Dospělí zase v úspěšnosti ve zdraví zdolaných kilometrů za volanty svých aut. Co přinesl sníh Marcele Hladké, se dozvíte v její dnešní poznámce.

0:00
/
0:00

Až se bude psát rok 2006 - broukala jsem si se skupinou Katapult písničku o tom, jak dokonalá bude technika 21. století a ponořena po kolena ve sněhu jsem nehty zoufale seškrabovala led z čelního skla auta, neboť mi právě s nastupující zimou shořel ventilátor topení.

No konečně, zaradovala jsem se, když jsem přes hustou sněhovou vánici zahlédla blikající oranžový majáček vozidla silniční služby. Mé na kost zmrzlé auto se totiž nemohlo prokousat zhruba půlmetrovou vrstvou čerstvě napadaného sněhu. O to větší pak bylo mé překvapení, když mohutný sypač plně naložený posypovým materiálem kolem mě profičel s radlicí vysoko zdviženou a místo odhrnuté silnice po něm zbyl pouze sněhový vír.

Sice mě to zprvu rozčílilo k nepříčetnosti, ale později mě alespoň částečně uklidnil pocit, že na světě existují věci, které se bez ohledu na běh času, politickou situaci nebo státní zřízení nemění. Silničáři totiž stále odhrnují sníh podle naprosto nepochopitelného grafikonu. A stejně jako za dob, kdy jsme si říkali soudruhu, si každý správce komunikací hospodaří pouze na svém písečku a je mu jedno, že perfektně odhrnutá místní komunikace končí v závějích okresní silnice, která je sice vyšší třídy, ale sněhové frézy jsou zrovna na druhém konci okresu. A tak poučena z historie věřím, že vývoj nejde zastavit a technika je stále dokonalejší, ale pro jistotu si stále v kufru auta vozím lopatu.

autor: Marcela Hladká
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...