Sobotní interview: Cvičitel a trenér Karel Doležal

29. listopad 2014
Dobré odpoledne

V tělocvičně je Karel Doležal už roky jako doma. Jak pěstovat pohyb, ať už zdravotní, kondiční nebo na způsob sebeobrany, učí i ostatní.

Cvičením a pohybem tráví Karel Doležal z Ostravy o hodně více času než kdo jiný. Je totiž trenérem a učitelem hned několika sportů a cvičebních stylů. Během života jich už vystřídal řadu a stále nové se sám učí.

Kondiční cvičení pilates, čínské zdravotní cvičení tai-chi i výuku sebeobrany pro veřejnost nabízí zájemcům Akademie bojových umění v Ostravě, kterou před 25 lety založil a dodnes vede. Sebeobraně učí ale také budoucí zdravotníky a záchranáře na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Podle Karla Doležala je nejlepší cvičit třeba jen krátce - alespoň patnáct minut, ale vytrvale a pravidelně, tedy denně. A zdraví podpořit jak pohybem, tak přiměřenou stravou. Ostatně – poslechněte si rozhovor.

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.