Souboj s kulturou

2. září 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pokračuje v projektu Centrum žije. Ten má napomoci tomu, aby si občané města opět našli cestu do centra, které je hlavně o víkendech téměř vylidněno.

0:00
/
0:00

S vylidněným centrem bojuje radnice Moravské Ostravy a Přívozu už druhým rokem. Pro start svého projektu si ale nevybrala právě nejšťastnější období. Vlastně už od samého počátku umělci a hudebníci tak trochu soupeří se stavaři od kolektoru. K těm se letos přidali dlaždiči a další profese, které se jaly vyspravit téměř celý střed města tak, aby se návštěvníkům akcí po centru dobře chodilo.

Jo, v centru to teď opravdu žije. Na Jiráskově náměstí břinkají kapely, na Masarykově pneumatická kladiva. Ještěže už alespoň mizí ty ohrady z vlnitého plechu, které tam kvůli kolektoru strašily pěknou řádku měsíců.

Ale neradujme se předčasně. Relativní klid bude snad jen kolem Vánoc. Na jaře se centrální náměstí opět změní ve staveniště a souboj s kulturou odvedle začne nanovo.

Tak nevím, zda se projekt Centrum žije nerozjel o nějaký ten pátek dříve než měl. Právě v posledních dvou letech mne totiž ostravské centrum spíše odpuzuje. Doufám, že napřesrok, až bude po všem, se na nějakou tu kulturu do centra i s chutí vypravím. Momentální kličkovaná mezi rozkopanými chodníky a rozhodování se mezi proklatě drahým kuřetem a malou houskou za big peníze od nadnárodních bufetů, mne vážně nebaví. To je trochu chudá nabídka nejen víkendového života centra třetího největšího města v republice.

Myslím ale, že skutečného oživení se dočkáme až poté, co se pořádně zažije existence Slezskoostravského hradu, skončí veškeré opravy a stavby v okolí Masarykova náměstí a poté, co vyroste "nové centrum" na území někdejší koksovny Karoliny. Snad to nebude trvat příliš dlouho.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.