Společnost Vítkovice Steel se vzpamatovala ze zavření své ostravské ocelárny

19. květen 2017
Válcovna Kvarto

Téměř 20 měsíců už uplynulo od chvíle, která rozhodně nepotěšila ostravské oceláře. Společnost Vítkovice Steel zavřela svou ocelárnu a zastavila výrobu. Plánovalo se, že firmu opustí až 300 lidí. Zjišťovali jsme, jak to nakonec dopadlo a co bude dál s opuštěnou budovou.

Jeřáb už téměř dva roky překládá polotovar pro výrobu plechů, takzvané bramy. Jsou z Brazílie, protože vlastní už firma kvůli zavřené ocelárně nevyrábí.

Dmitrij Ščuka, předseda představenstva Vítkovice Steel, před časem věřil, že konec ocelárny nebude zároveň koncem firmy. „Jedeme v novém režimu, kdy vlastně ty bramy nevyrábíme. Spousta lidí prorokovala, že budeme mít potíže a že se to nepodaří,“ uvedl.

Teď po necelých dvaceti měsících se společnost poprvé dostala do meziročního zisku plus půl miliardy korun. A musela propustit méně lidí, než se čekalo. „Čistý úbytek kmenových zaměstnanců byl cca 120 lidí. Je to proto, že jsme současně rozšiřovali výrobu na jiných tratích a ty lidi jsme tam uplatnili,“ vysvětlil Ščuka.

Společnost je zaměřená na výrobu plechů a takzvaných štětovnic. Podílí se tak na stavbách lodí, mostů, ocelových konstrukcí anebo větrných elektráren.

Ocelárna půjde k zemi

Bývalou ocelárnu čeká demolice. Příprava ale ještě neskončila. „Momentálně pracujeme na vyřízení demoličního výměru. V okamžiku, kdy ho budeme mít, čekáme, že do konce roku 2018 bychom demolici mohli realizovat,“ dodává Dmitrij Ščuka.

Výpalky

Po ocelárně zůstane 25 hektarů plochy vhodné pro průmyslovou zónu. Vítkovice Steel proto vyjednávají s Moravskoslezským krajem o dalším osudu tohoto území vedle strojírenských Vítkovic. Demolice a vyčištění plochy by mělo stát podle Ščuky asi čtvrt miliardy korun a částečně by se na tom měl podílet zřejmě i stát.

Těžká profilová trať (štětovnice)
  • Zpráva
  • průmysl
  • strojírenství
  • Ostrava
  • firmy
  • Vítkovice Steel