Spor o přehradu v Nových Heřminovech trvá

22. červenec 2008

Jedině přehrada na řece Opavě v Nových Heřminovech zajistí dostatečnou ochranu měst Opavy a Krnova před povodněmi. S touto představou byl ministr životního prostředí Martin Bursík v Ostravě na jednání starostů Moravskoslezského kraje. Starostům některých dotčených obcí se ale nově plánovaná menší přehrada v Nových Heřminovech nelíbí.

Místo původně navrhované velké přehrady vláda nedávno rozhodla o redukované, přesto dražší variantě. Kromě stavby hráze nyní počítá i s dalšími ochrannými prvky, jako jsou poldry nebo retenční nádrže.

Ministr Martin Bursík se také sešel přímo s občany Nových Heřminov, které má nová hráz částečně zatopit. Nabízí jim plán dalšího rozvoje obce. Podle ministra tak budou mít možnost získat peníze z evropských fondů.

"Jsou vydefinovány různé oblasti rozvojových aktivit v obci, zastupitelé si musejí říct sami, co z toho chtějí. Z toho vzniknou konkrétní projekty pro obec, a poté si budou moci sáhnout na peníze z evropských fondů," uvedl ministr Bursík.

Starosta Nových Heřminov Radovan Jílka, který se vyjadřuje proti přehradě, považuje pomoc s rozvojem a se získáním peněz z evropských fondů za samozřejmost.

"Chceme vytvořit takové prostředí, aby si obec mohla rozhodovat sama o sobě. To znamená převod státního majetku, který je v katastru obce, do obecních rukou. Očekáváme, že lidé dostanou černé na bílém, kolik jim kdo slibuje za jejich majetky a co je možné nabídnout," říká heřminovský starosta.

Ani starostům dalších obcí se teď plánovaná menší varianta přehrady v Nových Heřminovech nelíbí. V Zátoru, který leží o pár kilometrů pod Novými Heřminovy, nová varianta přehrady způsobí například změnu obchvatu obce.

"Vyvolala spoustu úprav, které jsou podle mého názoru dost razantní. Přijde pryč asi dvanáct nemovitostí. Úpravy řeky Opavy budou takové, že to změní nejen samotný tok, ale i tvář obce. Původní velká varianta byla optimálním řešením, to nové je polovičaté řešení," upozornila starostka Zátoru Salome Sýkorová.

autoři: Michal Schoffer , Miroslav Panuška
Spustit audio

Více z pořadu