Stavební firma napadá v kauze Studénka vyšetřovatele

28. červen 2010

Vyšetřování tragického vlakového neštěstí ve Studénce míří ke konci. Podle zjištění Českého rozhlasu Ostrava už policisté nashromáždili všechny důkazy a nyní se desítka obviněných seznamuje s obsáhlým spisem. Podání obžaloby se však může oddálit.

Právník Radek Ondruš, který zastupuje jednu ze stavebních firem, Bögl & Krýsl, potvrdil, že požádá Nejvyšší státní zastupitelství, aby dosavadním žalobcům a vyšetřovatelům případ odebralo a kauzu přidělilo do jiného regionu.

„Orgány činné v trestním řízení, zejména pak státní zastupitelství, nedostatečně posoudily úplnost a rozsah tohoto dokazování. Trestí řízení je vedeno prakticky jedním směrem a v rámci jedné hypotézy. Ostatní verze nejsou šetřeny,“ uvedl Ondruš pro Český rozhlas. Novojičínský státní zástupce Aleš Kopal se k případu nechtěl zatím vyjadřovat.

Most ve Studénce se zřítil 8. srpna 2008 přímo na železniční trať. Krátce poté do trosek narazil projíždějící mezinárodní rychlík Comenius. Vlakové neštěstí si vyžádalo osm lidských životů, osm desítek dalších cestujících bylo zraněno.

Odškodnění nejsou na pořadu dne

Samotná Studénka zažívala dlouhé týdny dopravní komplikace, protože se jedna část města prakticky odtrhla od druhé. Radnice odškodnění vyčíslila na šest miliónů korun. „Do dnešního dne nejsme odškodněni za to, jaká újma městu vznikla. Zejména pak na komunikační infrastruktuře,“ potvrzuje starosta Ladislav Honusek.

Odškodnění žádá Studénka po hlavním dodavateli, který stavěl mostní konstrukci, a to po firmě ODS - Dopravní stavby Ostrava. Tato společnost přitom majetkově přechází pod nadnárodní firmu Eurovia. Odškodnění prý přijde na řadu, až skončí soud.

„Tyto škody bude možné uplatnit až po stanovení trestněprávní odpovědnosti,“ vysvětluje za firmu ODS – Dopravní stavby Ostrava Jindřich Vaněk. Manažeři chtějí nicméně tento čtvrtek oznámit, jak budou odškodnění řešit.


Čtěte také:
Při havárii rychlíku u Studénky zahynulo sedm lidí
Kvůli neštěstí ve Studénce zadržela policie dva lidi
Policie už má všechny posudky pro neštěstí ve Studénce
Kvůli tragédii ve Studénce možná padnou další obvinění
Záchranáři si připomněli tragédii ve Studénce
Ve Studénce si připomněli výročí tragické nehody
Most, který se loni zřítil na vlak, bude znovu otevřen
Příběh Honzy Buluška

autoři: ada , lvi , ak
Spustit audio

Více z pořadu