Stěhování stromů

15. září 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Korejská automobilka Hyundai chce před prosincovým zahájením stavby nošovické továrny zachránit asi tisícovku stromů z oblasti významných krajinných prvků potoků Řepníka a Pazderůvky. Chce je přestěhovat jinam. A to přesto, že má povolení stromy jednoduše pokácet.

0:00
/
0:00

Korejský investor provedl v Nošovicích v tuzemsku velmi neobvyklou věc - začal stěhovat stromy. Malé a mladé, ale i starší a mnohem urostlejší. Dohromady jich je asi tisíc. Automobilka za to zaplatí 25 milionů korun. Čistě matematematicky přestěhovaní jednoho stromu přijde na 25 tisíc. Mladý, sotva pár metrů vysoký kus ale bude určitě stěhovatelný snáze než jeho starší třicetimetrový "sourozenec".

Proč něco tak krkolomného dělají? Určitě by bylo mnohem jednodušší a levnější stromy prostě pokácet a po dokončení stavby celého areálu vysázet nové.

Nejsem ekolog a tak nevím, jestli jsou stromy schopny něco takového přežít, i když mi selský rozum po krátkém zamyšlení říká, že ano. Když přesazení přežije mladý strom, proč by ho nepřežil velký, mnohem silnější strom? Doma také přesazujeme kdeco do stále větších a větších květináčů, tak co...

Na druhou stranu ale taky může jít jen o vylepšování image firmy v očích místní veřejnosti, jak tvrdí někteří. To mi ale přijde spíše úsměvné. Nemyslím si, že by měl tento asijský gigant zapotřebí se v naší kotlině ňahňat se stromečky. Světový dopad na tržby to mít určitě nebude.

A tak asi opravdu půjde o ekologii a ekologické smýšlení v našich podmínkách nevídané. A nejen to. Až bude mít firma tovární areál hotový, zasadí si tam stromy nejen mladé, ale i velké a nebude muset čekat, až dorostou.

Zda se ale vše podaří, to teprve ukáže čas. V každém případě je to lepší, než co nám mnohdy předvádějí podnikatelé z tuzemska či z takzvaně vyspělé západní Evropy. Stromy v místě jejich stavby zpravidla padnou dřív než rozhodnutí příslušného úřadu. Není to sice ekologické, ale s pokutou se přece počítá.

autor: tif
Spustit audio