Sto let NDM: Do archivu!

10. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě

Co všechno se dá najít v divadelním archivu? Kromě jiného třeba bronzová busta Jiřího Myrona. Další nálezy odhalíme v 11. dílu našeho velkého seriálu.

Do divadelního archivu se tentokrát vypravili průvodci rozhlasového seriálu z historie Národního divadla moravskoslezského Renáta Klemensová a Tomáš Jirman. Čekala je tam bronzová busta Jiřího Myrona a vedoucí archivářka Lenka Schreiberová. A zatímco Jiří Myron návštěvu jen mlčky pozoroval, vedoucí ukazovala „archivní špeky“.

Navíc se dovíme, co všechno dokáže digitální archiv, který propojí historii všech ostravských scén a jehož spuštění se chystá v nejbližších dnech. A taky proč je v divadle veledůležitá profese inspicientky.

autor: ele
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová