Sto let NDM: Revolucionář Oldřich Stibor

1. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Městské divadlo v 20. letech 20. století

Zavedeme vás do samotného závěru dvacátých let minulého století, kdy prý údajně mrzlo, až praštělo. A hrdinou 14. dílu našeho seriálu bude Oldřich Stibor.

Výraznou postavou české divadelní historie byl levicový intelektuál Oldřich Stibor, který pocházel z Řepiště u Frýdku-Místku. A právě Oldřich Stibor, avantgardní divadelník a zapálený revolucionář, je hrdinou 14. části rozhlasového seriálu inspirovaného stoletou historií Národního divadla moravskoslezského.

Konec 20. let minulého století nebyl ale zajímavý jen angažováním Oldřicha Stibora, ale taky třeba prvním hostováním Osvobozeného divadla, které pak do Ostravy zajíždělo pravidelně až do roku 1937.

Další díl seriálu z divadelní historie připravily Lenka Schreiberová a Eva Lenartová. V režii Tomáše Soldána, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Tomáš Jirman, Renáta Klemensová a Petr Houska.

Příští týden nás čeká setkání s razantním ředitelem divadla Ladislavem Knotkem v podání Jana Fišara.

autor: ele
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová