Sto let NDM: Revolucionář Oldřich Stibor

1. prosinec 2019

Zavedeme vás do samotného závěru dvacátých let minulého století, kdy prý údajně mrzlo, až praštělo. A hrdinou 14. dílu našeho seriálu bude Oldřich Stibor.

Výraznou postavou české divadelní historie byl levicový intelektuál Oldřich Stibor, který pocházel z Řepiště u Frýdku-Místku. A právě Oldřich Stibor, avantgardní divadelník a zapálený revolucionář, je hrdinou 14. části rozhlasového seriálu inspirovaného stoletou historií Národního divadla moravskoslezského.

Konec 20. let minulého století nebyl ale zajímavý jen angažováním Oldřicha Stibora, ale taky třeba prvním hostováním Osvobozeného divadla, které pak do Ostravy zajíždělo pravidelně až do roku 1937.

Další díl seriálu z divadelní historie připravily Lenka Schreiberová a Eva Lenartová. V režii Tomáše Soldána, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Tomáš Jirman, Renáta Klemensová a Petr Houska.

Příští týden nás čeká setkání s razantním ředitelem divadla Ladislavem Knotkem v podání Jana Fišara.

autor: ele
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.