Stodolní opravy

26. červenec 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Známá ostravská Stodolní ulice se dočká rekonstrukce. Dostane nové chodníky, o víkendech z ní bude pěší zóna. Dostane zkrátka nový kabát.

Na opravy oblíbeného centra bujarých radovánek především mladé generace chce obvodní radnice uvolnit 20 milionů korun. Hezké. Na druhou stranu mi však přijde trošku podivné dávat peníze na opravu okolí soukromé hospody, byť možná leží na městském pozemku. Honosný název "klub" totiž zůstává ve většině případů prázdným slovem. O kulturu na Stodolní zavadíte málokde. Ale aspoň něco. Mohlo by být i hůř. Stejně jako vše jiné, tak i Stodolní prochází svým vývojem. Dávno jsou pryč pionýrské doby prvních, originálních hospůdek a klubů - s Černým pavoukem uprostřed, kde se potkávali spíše intelektuálové. Moc už jich tam dnes nepotkáte. Pod tíhou komerce a laciné zábavy vyklidili pole, roztrousili se, vmísili do davu. Zanechali po sobě unikátní ulici plnou hospod a mladých opilců. Tak to přitom určitě nechtěli. Nemyslím si dokonce, že nějakou takovou ulici plánovali. A také přemýšlím, zda by chtěli být uvedeni na uvažovaném chodníku slávy, na němž by (po jistém vzoru ze zámoří) byly umístěny destičky se jmény a daty vzniku jednotlivých klubů. Počítá se i s daty zániku? Nevím. Bylo by ale možná dobré vyčlenit místo pro speciální pomník Černému pavouku. Ale vlastně proč? Pomůže to někomu? Bude si nad tím někdo lámat hlavu? Zřejmě asi tolik, jako si teď někdo láme hlavu nad tím, proč se ona ulice jmenuje zrovna Stodolní.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.