Svoboda a rock'n'roll

21. červen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Někdo si z divadla odnese především umělecký zážitek. Eva Lenartová viděla o víkendu rokenrolový muzikál Šakalí léta a přinesla si námět na poznámku.

0:00
/
0:00

Sedíc v hledišti, napadlo mě, že každý máme svá šakalí léta někde jinde a hlavně všichni doufáme, že už je máme za sebou. V šakalích padesátých letech ostatně, věřím tomu, byli mnozí, kteří vůbec netušili, že léta, která prožívají, jsou šakalí. A když to netušili, byli pro ně opravdu šakalí? Velmi by mě zajímalo, co si o svém životním údělu myslí například severokorejci. Dnes je tomu právě 100 let, co se narodil významný francouzský spisovatel a možná ještě významnější filosof Jean-Paul Sartre. Kromě jiného formuloval do slov docela přirozené zjištění - že svobody si člověk začne vážit teprve, když si ji začne uvědomovat. A uvědomovat si ji začne teprve, když mu ji někdo narušuje. Nemusí to být právě prokurátor Urválek, může to klidně být váš bratr, sestra, matka, manžel. Něco po vás chtějí, něco od vás očekávají. A je to tak v pořádku, prokazují nám tím velkou službu, neboť jejich prostřednictvím si uvědomujeme své vlastní bytí. Ostatně od nás samotných dostávají naši milí stejný dárek. Po shlédnutí Šakalích let položil mi můj syn několik dotazů a já si na nich znovu uvědomila, jak je dobře, že jeho svobodu utiskuji opravdu jen já nebo paní učitelka a nikoliv soudružka domovní důvěrnice, předseda uliční organizace nebo modrokošilatá soudružka učitelka. Ať už se to někomu líbí nebo ne, rock'n'roll a svoboda k sobě patří. Šakalí léta nastudoval s ostravskými herci hostující slovenský režisér Peter Gábor. Pro mě je to taká velká metafora o oslobodení sa, doležité je nebyť závislý na nejakej blbej ideolégii, řekl v rozhovoru. Zlatá slova, komentovala by to moje babička. A mimochodem - muzikál je to skvělý, zajděte si.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová