Svodidla znamenají život

17. prosinec 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Tři mrtví - to je zatím poslední daň, kterou si začátkem tohoto týdne vybrala nechvalně proslulá čtyřproudová silnice smrti mezi Novým Jičínem a Hranicemi na Moravě. Takzvaná silnice smrti je i tématem následující poznámky.

0:00
/
0:00

Obávaný úsek mezi Příborem a Hranicemi na Moravě velmi naléhavě připomněl svou nebezpečnost. Stačilo bláznivě zariskovat v místě, kde nejsou svodidla, a tragédie byla na světě. O mrtvých sice jen v dobrém, ale otáčet se do protisměru na frekventované komunikaci, kde vozidla vysoce překračují stokilometrové rychlosti, to opravdu nelze nazvat jinak než jako bláznovství.

Ale nářky nad řidičskou pošetilostí nejsou předmětem těchto řádků. Klíčové je tady slovo svodidla, konkrétně dělící lanová svodidla. Ta uprostřed dotyčné silnice smrti existují. Bohužel jen v jejím jedenáctikilometrovém úseku z Příbora do Nového Jičína. Policejní statistiky jsou jednoznačné. V době před svodidly v něm docházelo ke smrtelným nehodám často. Po jejich instalaci nebyl zaznamenán jediný mrtvý. Kdo po této silnici jezdí často, tak jistě potvrdí, že dělící svodidla silnici opticky zužují a nutí tak řidiče jet pomaleji a opatrněji. Efekt je psychologicky i statisticky nezpochybnitelný.

Smrtelné nehody se tak přesunuly o pár kilometrů dál, kde bezpečnostní svodidla nejsou. Třeba právě ke Starému Jičínu, kde v pondělí zahynuli tři mladí Slováci. Proč tam uprostřed cesty dělící lana chybějí? Policisté krčí rameny, oni je tam přece chtějí už dlouho. Pomyslný míč je tak na straně Ředitelství silnic a dálnic, které komunikaci spravuje. To ale říká, že úsek Nový Jičín-Hranice na Moravě je technicky jiný než opačný úsek Nový Jičín-Příbor. Aby se tam svodidla mohla zavést, musela by cesta projít rozsáhlými stavebními úpravami, což bude stát hodně peněz. A ty Ředitelství nemá. Tedy zatím. Cynik by konstatoval, že se najdou teprve tehdy, až na zmíněné silnici přijdou o život desítky dalších lidí. V tomto smyslu se ale i já považuji za cynika.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.