Tai chi – 3. cvičení s Věrkou Verdiánovou

15. prosinec 2013

Víte o tom, že i když je vám devadesát let, můžete aktivně sportovat? A zabránit vám v tom nemohou ani závažné problémy s hybností! Jedním z cvičení, které i přes tyto handicapy zvládnete a dokonce může váš zdravotní stav zásadně vylepšit, je tai chi.

Ověřili jsme si to na vlastní oči v ostravském tai chi klubu, ve kterém cvičí i řada lidí s mnoha křížky na hřbetě. A tam jsme také natočili třetí prosincový díl naší rubriky "Cvičte s námi!". K mikrofonu jsme tentokrát přizvali cvičitelka Věrku Verdiánovou.

Cvičení

Popisky k fotografiím
1) Výchozí pozice z minulé části o cvičení taoistického tai chi: Dlaně jsou otevřené. Prsty natažené (ne však křečovitě). Váha je z větší části na levé noze. Pravá noha je natažená, levá je pokrčena v koleni. Chodidla svírají úhel 45 stupňů.
2) Tělo je vytočeno ve směru levého chodidla, levá ruka je před tělem v pozici, jako bychom drželi velký míč. Pravá ruka je u stehna (jako bychom palcem a ukazováčkem chtěli obejmout stehno).
3) Pohyb „Chytání ptačího ocasu“: Vstáváme na levé noze (levá noha se natahuje a pravá pata se zdvihá ze země) a současně křížíme ruce v oblasti zápěstí před tělem asi ve výši pasu (dlaně nejsou blízko u těla). Na konci cviku stojíme na levé noze a pro stabilitu jsme opřeni o pravou špičku nohy. Ruce jsou zkříženy před tělem.

Tai chi – 3. cvičení s Věrkou Verdiánovou (snímky 1+2+3)


4) Detail křížení rukou - ruce se kříží v oblasti zápěstí. Levá dlaň směřuje k podlaze, pravá dlaň ke stropu.

Tai chi – 3. cvičení s Věrkou Verdiánovou (snímky 4+7)


5) Následuje krok pravou nohou tak, aby chodidla svírala úhel 45 stupňů.
6) Po této části cviku přeneseme váhu na pravou nohu a vytočíme tělo ve směru pravého chodidla. Ruce se současně s přenášením váhy přesouvají do pozice, jako bychom si chtěli změřit tep třemi prsty na zápěstí. Váha je nyní na pravé noze. Levá noha je natažená a pravá pokrčena v koleni.

Tai chi – 3. cvičení s Věrkou Verdiánovou (snímky 5+6)


7) Detail pozice dlaní na konci pohybu (viz foto u bodu 4).

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...