Tai chi – 4. cvičení s Jiřím Kosem a Zdenkou Habinovou

22. prosinec 2013

Cvičitel Jiří Kos a paní Zdenka Habinová jsou hlavními aktéry čtvrtého dílu cvičení taoistického tai chi, které vám ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava představujeme v rámci rubriky „Cvičte s námi!“.

Tentokrát budeme pokračovat v už započatém cviku se zvláštním názvem „Chytání ptačího ocasu vlevo“. Pokud jej provedete správně, podpoříte funkčnost páteře a promasírujete si svaly kolem ní.

Cvičení

Popisky k fotografiím
1) Výchozí pozicí pokračování cviku „Chytání ptačího ocasu vlevo“ je levá ruka drží před hrudníkem pomyslný velký míč, tělo je natočeno na 45s stupňů směrem k levé ruce, máme vykročeno doleva.
2) Pravou paži táhneme plynule vzhůru pod levou paži jako bychom křižovali dlaněmi ruce a přitom současně a pravou nohou vykročíme rovně před sebe.
3) Detailní pohled na křížení rukou

Tai chi – 4. cvičení s Jiřím Kosem a Zdenkou Habinovou (snímky 1, 2 a 3)


4) Přeneseme váhu na přední pravou nohu a mírně pokrčíme pravé koleno, levou nohu vzadu natáhneme, srovnáme boky a ramena.
5) Prsty levé dlaně postupně překřížením přeneseme na zápěstí pravé ruky – jakoby kontrolujeme tep. Prostor mezi tělem a rukama je stejně velký jako v té fázi cvičení, kde jsme pomyslně před tělem drželi míč.
6) Bez pohybu chodidla (zůstávají na podložce) přeneseme váhu zpět na levou nohu vzadu, pokrčíme ji a naopak pravou nohu vepředu propneme.

Tai chi – 4. cvičení s Jiřím Kosem a Zdenkou Habinovou (snímky 4, 5 a 6)


7) Detail postavení nohou
8) Začínáme přetáčet dlaně proti sobě: levá dlaň tlačí do pravé, srovnáme boky a ramena

Tai chi – 4. cvičení s Jiřím Kosem a Zdenkou Habinovou (snímky 7 a 8)


9) Opět přeneseme váhu na levou nohu, vytáčíme pánev na 45 stupňů a přitom roztahujeme dlaně a otáčíme se o 45 stupňů zpátky.
10) Poté se znovu vytáčíme a přenášíme váhu dopředu a rukama potlačíme jako by dopředu. Srovnáme, boky, ramena a propneme nohu vzadu a nohu vepředu pokrčíme.
11) Závěrečný postoj této části cvičení

Tai chi – 4. cvičení s Jiřím Kosem a Zdenkou Habinovou (snímky 9, 10 a 11)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.