Telefonní odposlechy

14. červen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

České tajné služby volají po snadnějším způsobu odposlechů. Jen tak prý mohou úspěšně čelit teroristické hrozbě. Posílení pravomocí chtějí prosadit do návrhu zákona o elektronických komunikacích, kterým by se brzy měla začít zabývat vláda.

Když se trošku zamyslíte a pořádně se rozhlédnete, zjistíte, že filmy typu Matrix nejsou vůbec žádnou fantazií zdrogovaných tvůrců, ale jen detailním pohledem na náš současný svět. Žijeme ve virtuální realitě, kde ovládáme bankovní účty jediným pohybem prstu, tím samým prstem můžeme nakupovat zboží z celého světa a naťukáním několika čísel do klávesnice mobilního telefonu můžeme přesouvat finanční částky. Zatím nemáme na krku vytetované čárové kódy, ani nám v krvi nekoluje čip, přesto své informace dáváme v šanc a ukládáme je na neznámých místech kdesi na serverech, které snad v reálném světě ani neexistují. To vše je v pořádku, pokud jsou informace chráněné. Ve chvíli, kdy se do nich kdykoli mohou nabourat bezpečnostní složky, stávají se křehkým a vysoce ceněným zbožím. Zpravodajci například navrhují shození mobilní sítě v případě, že zaslechnou hrozbu o odpálení bomby mobilním telefonem. Po vyklízení sportovních hal, nemocnic a škol se tak můžeme dočkat situace, že se nikam nedovoláme, protože nějaký vtipálek bude zkoušet ostražitost. Na odposlechu by se přitom měli na vlastní náklady podílet i provozovatelé mobilních sítí a zprávy pro potřeby tajných služeb uchovávat. Existuje už podobné monitorování elektronické pošty, kde takzvaní tajní vyhledávají takzvaná závadná slova. Může se vám tak stát, že v telefonním hovoru budete hodnotit poslední kulturní zážitek slovy To byla bomba! a na paty se vám okamžitě pověsí skupinka tajných. Zákonodárci naštěstí takové úpravě nejsou nakloněni, více než v Matrixu se jim líbí v prostředí slunce, sena a krav se sluchátky.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.