Třeba někdy...

30. leden 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

V Moravskoslezském kraji se loni narodilo nejvíce dětí za poslední roky. Přestože rekordní porodnost hlásí snad všechny porodnice, počet obyvatel severní Moravy a Slezska se stále snižuje.

0:00
/
0:00

Přesná čísla sice ještě nejsou k dispozici, ale dá se celkem jistě odhadnout, že počet narozených miminek překročí hranici dvanácti tisíc. Je to nejvyšší porodnost za posledních deset let. Počet obyvatel kraje se však pořád snižuje. Je to jednoduché. Zemře více lidí, než se narodí.

Jak jsem se dozvěděl od sociologů a demografů, ono to s tou porodností vůbec není tak růžové. Za relativně vysokým počtem miminek jsou silné populační ročníky ze sedmdesátých let. Za dva tři roky bude všechno jinak. Odborníci hovoří o krizi rodiny. Společensko-ekonomická situace se za patnáct let výrazně změnila a teď už rodina netáhne.

Vidíme to všude kolem sebe. Stále více manželství se rozvádí, stále více starších lidí žije osamoceně, stále více dětí má výchovné problémy. Rodina coby tmelící prvek není v popředí zájmu. Potvrdilo mi to nedávné povídání se středoškoláky a vysokoškoláky. Nejdůležitější je teď získat dobře placenou práci, potom byt. Také cestování je v kurzu. Rodina až někdy potom. Možná. A možná také manželství, děti. Třeba někdy.

Nic proti změnám, které se udály, nic proti cestování a nic proti dobrému bydlu. Jenom ta rodina, kdyby se zase dostala trošičku do popředí. Chce to její výraznou podporu ze strany státu a bohudík - už se něco děje. Například zvýšením porodného. Podle mého podpora rodiny neznamená návrat ke starým pořádkům. Podle mého je podpora rodiny investice do budoucnosti.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio