Turisté mají k dispozici novou mapu Lysé hory. Popisuje 19 tras
Až půl milionu turistů vyrazí ročně na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd. A nejčastěji se lidé na Lysou horu vydávají z Ostravice nebo z Malenovic. Teď ale mají turisté k dispozici novou mapu Lysé hory, která popisuje 19 tras z několika výchozích bodů. Mapa je k dispozici v beskydských turistických centrech zdarma a obsahuje i zajímavosti, na které lidé po cestě narazí nebo jestli je na trase studánka.
Na Lysou jedině brzy a ve všední den, jedině tak se dá na této trase vyhnout davům, říká zkušená lysařka. „Ráno má člověk možnost vidět, jak se ten les probouzí. A pokaždé je to jiné. A je tu klid,“ dodává paní Jana.
Asi nejvíce lidí se totiž jako nedávno paní Jana na vrchol Lysé hory vydává z Ostravice a jde po červené značce. „Tam se lidé určitě neztratí. U nás se říká, že je to takový beskydský Václavák. Ale myslím, že jsou i trasy, které jsou méně frekventované. Kudy chodí méně lidí, tak to je ze strany Visalají nebo Krásné,“ říká Lucie Talavašková z turistického informačního centra.
Čtěte také
A teď rozkládáme novou mapu, kterou centrum vydalo. Je tam 19 tras a obsahuje i zajímavosti, na které lidé po cestě narazí, nebo jestli je na trase studánka. „Je jedno, jestli ty trasy zdolají pěšky, na kole, skialpech nebo na běžkách – vybere si zde každý. A vyznačili jsme i výchozí místa,“ popisuje Talavašková.
Třeba osmikilometrová trasa s Visalaji není až tak frekventovaná a přitom patří mezi jednu z nejpohodlnějších s nejmenším převýšením. „A netradiční je určitě z Janovic, odkud pocházel samotný zbojník Ondráš. Tras je tady daleko více, takže každý si najde ten svůj výchozí bod, který ho nejvíce láká,“ dodává Talavašková.
V každém případě ale mají lidé chodit po značených turistických trasách s ohledem na přírodu.
Související
-
Proč se Lysá hora jmenuje Lysá
Je to jedno z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v České republice. A také jedno z nejnavštěvovanějších.
-
Turistům pomůže s plánováním výletů nový materiál Beskydy pěšky
Turistům, kteří přijedou do Beskyd, pomůže s plánováním výletů nový informační materiál Beskydy pěšky. Materiál mapuje 31 výletů v délce od dvou do 25 kilometrů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.