Utajená halda

25. květen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Ostrava má novou turistickou stezku. Pokud se po ní vydáte, dojdete k znovuobjevenému hradu a také k haldě ve Slezské Ostravě. Na ní má časem vzniknout vyhlídková plošina, což je docela příjemné zjištění. A nebo není?

Kdyby mi někdo před patnácti lety řekl, že centrem Ostravy povede turistická značka, asi bych se mu vysmál. A kdyby mi k tomu řekl, že na haldě bude vyhlídka, poslal bych ho k psychiatrovi.

Teď je ovšem situace jiná. Kdekdo se snaží dodat městu atraktivitu a přitažlivost. A proč neukázat právě na haldu? Je to logické. Jeden čas jsem poblíž bydlel a občas zašel procházku. Vím, že je tam hezky. Dokonce jsem tam jednou oslavil příchod Nového roku. A lepší pohled na Ostravu a její okolí nenajdete. Takže vlastně není co řešit.

Oživení haldy stejně není žádná převratná novinka. Jestli se nepletu, kdysi dávno byla menší halda u černé louky a tam byl zábavní park. Dochované obrázky mluvily jasně a zamýšlené plány v podstatě směřují k témuž. Teď už stačí ještě postavit jakýsi minivlak, přes Komenského sady až k haldě v Přívoze, kterou zpřístupnění v budoucnu určitě také čeká, a o další atrakci je postaráno.

Ostrava má spoustu krásných, ale většině lidí dobře utajených míst. Jen když teď pozoruji ty uřvané davy proudící k dříve tiché a zpustlé hradní zřícenině, tak si říkám, jestli by někdy nebylo lepší, kdyby ona místa zůstala utajena i nadále.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?