V Chlebičově u Opavy dosloužil zdroj pitné vody, bude mít nový vrt

7. duben 2022

Mít dostatek pitné vody, to je jedna z hlavních starostí. Zvlášť tam, kde jsou obce závislé na podzemních vrtech. Po více než 40 letech dosloužil zdroj vody v Chlebičově u Opavy a proto se tam chystá hloubení nového.

U místního vodojemu je vidět hromada hlíny, tady vodárny prorazí nový vrt, ukazuje nezávislá starostka Chlebičova Zuzana Kašná. Starý vrt už je nestabilní. „Vznikl někdy v roce 1979, je ve vlastnictví a ve správě SmVaK. Firma už delší dobu poukazovala na to, že stávající vrt je za svým zenitem,“ říká starostka.

A všude kolem se už vine jako dlouhý modrý had takzvaný suchovod. Provizorní dočasné napojení k vodovodní síti sousední vesnice. „Předpokládám, že zásobování obce pitnou vodou nebude nikterak ohroženo. Suchovod je připraven ke spuštění provozu a bude zajišťovat zásobování pitnou vodou naší obce a vedlejších Pustých Jakartic,“ dodává starostka.

Nikdo nepozná, že nejde o vodu chlebičovskou, než bude hotový nový vrt, potvrdil mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK) Marek Síbrt. Provizorní velká hadice vede po zemi podél cesty a už je hotová také zrychlovací stanice, aby byl tlak vody dostatečný.

Suchovod v Chlebičově

„V průběhu výstavby nového vrtu budou obyvatelé obce zásobováni dočasným vodovodem, takzvaným suchovodem, který bude mít délku 1565 metrů. Do obce bude přivádět vodu z úpravny vody ve Velkých Hošticích,“ dodává Síbrt.

Je to jeden příklad z mnoha. I tady na Opavsku. Hlavně tam, kde to bez vrtů nejde a buď už jsou poruchové anebo dávají málo vody. „Budeme regenerovat dva stávající vrty v Hněvošicích na Opavsku, museli jsme taky regenerovat vrty na Jablunkovsku a na Třinecku,“ říká dále Síbrt.

Vrty posilují nebo obnovují také obce, které se o ně starají samy.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související