V Havířově bylo zakázáno veřejné popíjení

18. červenec 2008
Zprávy , Zprávy

Město Havířov chce zamezit konzumaci alkoholu na veřejnosti. Havířovany pálí hlavně hluční, neslušní a někdy i agresivní nebo žebrající podnapilí lidé. Radnice spolu s městskou policií proto vytipovala místa, kde bychom se s takovým jednáním už neměli setkávat.

Jedná se o všechna dětská hřiště, zastávky a čekárny hromadné dopravy, prodejny potravin a další vymezená místa. Jak říká ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras, strážníci se kromě supermarketů zaměří i na takzvané večerky, u nichž tráví volné chvíle hlavně bezdomovci.

"Největším problémem jsou malé obchůdky, kde si nakoupí lahvové pivo a posedávají tam. Vadí hlavně to, že tam nemají odpovídající sociální zázemí a využívají pak keře, zákoutí okolních domů," říká policejní ředitel.

Kdyby se opravdu dále pilo, mohou strážníci přitvrzovat. Pokud nepočítáme napomenutí, hrozí konzumentovi pokuta až tisíc korun nebo správní řízení.

Takto postupně na to šli například v Třinci, kde podobná vyhláška platí. Podle ředitele tamní městské policie Josefa Kužmy se v praxi osvědčila. "Převážně jsme jim doporučili, aby se odebrali na nějaké jiné místo, kde to mají dovoleno - například do bytu nebo restaurace," říká.

Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti platí v Havířově v okruhu padesáti metrů od problematických míst. Nevztahuje se ale na restaurační zahrádky.

Spustit audio