V Jánských koupelích se děti naučí přežít

19. leden 2006

Záchranáři často říkají, že lidé nevědí, jak se chovat v mimořádných situacích. Jak reagovat například při požáru nebo dopravní nehodě. V hasičské škole v Jánských Koupelích na Opavsku proto vznikl originální nápad zaměřený na děti. Odborní lektoři simulují skutečné nástrahy a snaží se děti naučit ten nejlepší postup. Zájemci si tak na vlastní kůži prohlédnou, jak se chová kouř v místnosti anebo například jak hasičům nekomplikovat práci.

Hasič zachraňuje lidi z hořícího domu, stojí na žebříku, ale dítě se bojí přijít k oknu. Další problémy jsou s utkvělou představou, že před dýmem se člověk ukryje, když vyjde do vyššího patra. Podle jednoho z autorů projektu nazvaného Ready to help, Víta Dvořáka, je takových situací až příliš mnoho.

Logo

"Příkladem je havárie na dálnici. Dítě musí vyběhnout a zmizet od toho auta. Zrovna tak na vodě - nemůže zachraňovat někoho tak, že pro něho bez rozmyslu skočí. Všechny tyto věci by se děti měly naučit prakticky. Vědět, kdy mají zavolat první pomoc, vědět jak zachránit kolegu, jak zachránit sebe. Všechno je to otázka praxe nikoliv naučených vědomostí v učebnách," vysvětlil Vít Dvořák.

Součástí areálu hasičské školy v Jánských Koupelích na Opavsku je také zvláštní polygon. Do něj bude proudit kouř a zvenku každý uvidí, jak vypadají jeho jednotlivé vrstvy. "Nahoře, kde kouř teplejší, se drží. To znamená, že tam, kde máte normálně hlavu, nevidíte. U země vidět je. Slouží to k tomu, aby se ty děti naučily sehnout, dostat se pod hladinu kouře a dostat se ke dveřím, k oknu, prostě tam, kde to jakoby v té reálné situaci znají," dodal Dvořák.

A na jaře se k tomu všemu přidají i zásahy na vodě, počítá se také s dálničním svodidlem, přes které se bude skákat po simulované dopravní nehodě. Projekt Ready to help prošel úspěšně testovacím kolem a bude probíhat tak dlouho, dokud na něj budou peníze. Už se přihlásily stovky dětí.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu