V mezních okamžicích

29. říjen 2008
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Včerejší den se po celé republice uskutečnil v duchu oslav. Státní svátek připomněl devadesáté výročí vzniku naší vlasti. Vrací se k němu autorka poznámky.

0:00
/
0:00

Co vlastně víme o vzniku naší republiky? Známe muže 28. října 1918? Jejich plány, osudy i konce? Průzkum na toto téma by byl jistě velmi zajímavý a jeho výsledky možná i hodně udivující. Ať jsou naše znalosti jakékoliv, všichni se zřejmě shodneme v tom, že za naplnění českého snu o samostatné republice jsou zodpovědní nejen čeští a slovenští politici, ale také legionáři a samozřejmě i obyčejní lidé. Celý proces zrodu navíc neproběhl ze dne na den, ale trval několik let a přinesl své oběti, což si většina z nás uvědomuje.

A jak jsou na tom se znalostmi naše děti? Anketa jednoho regionálního deníku ukázala, že v Moravskoslezském kraji většina žáků základních škol většinou vůbec neví, co 28. říjen v historii znamená. A to i přes fakt, že se o něm ve škole učí. Některé děti jsou přesvědčeny, že se tento státní svátek vztahuje k rozpadu republiky, k oslavám svatého Václava nebo k osvobození naší země od okupantů. Ale přece se tu a tam najde dítko, které dokáže správně pojmenovat důvod, proč má právě ve škole volno.

Bohužel, ne každý z nás si váží práce lidí, kteří se zasloužili o vznik republiky. Osobně by mne velmi zajímalo, jak bychom se jako národ zachovali my - Češi, Moravané a Slezané, kdybychom byli právě teď postaveni před stejnou volbu jako naši předkové v roce 1918. Myslím si, že můžeme být dobrými Čechy i přesto, že ne každý z nás přiřadí tu či onu historickou událost ke konkrétnímu datu. Patriotismus a vlastenectví se totiž obvykle projeví až v mezních okamžicích. A já přitom doufám, že taková mezní doba nenastane, a pokud přeci jen ano, že touto osudovou zkouškou projdeme bez zaváhání.

autor: Jana Hovjacká
Spustit audio