V nejstarším parku v Novém Jičíně najdete kapličku z 18. století i bludné balvany
Janáčkovy sady jsou nejstarším parkem v Novém Jičíně. Dochovala se v nich kaplička z 18. století i bludné balvany. O poznání rozlehlejší jsou naopak v centru města Smetanovy sady.
V centru Nového Jičína se nacházejí hned dvoje městské sady pojmenované po hudebních skladatelích. Rozlehlejší Smetanovy sady a starší Janáčkovy sady. Co zajímavého, kromě relaxace, tam místní i výletníci najdou? Ptali jsme se Hany Rolné z Turistického informačního centra v Novém Jičíně.
„Jméno Leoše Janáčka je spjato především s Hukvaldy a Janáčkovy sady byly pojmenovány po válce, jak se měnily názvy ulic, náměstí... Tak i park dostal nový název. Tento park je ve městě nejstarší a dříve zde býval hřbitov,“ vysvětluje naše průvodkyně Hana Rolná.
Byla zde i kostnice a po ní tady zůstala kaplička sv. Kříže. „V letošním roce byla zrekonstruovaná, protože bohužel byla postříkána vandaly. Původně sloužila protestantským občanům a stojí tady už od roku 1757,“ dodává.
Pokud byste ale hledali nějaké památné stromy, tak ty najdete spíše ve Smetanových sadech. Z Janáčkových sadů to prý není daleko, jen pár kroků do kopečka a přejít silnici.
„Smetanovy sady mají asi čtyři a půl hektaru, jsou opravdu velkým parkem pro město. Je to park především pro děti, takže jsou tam houpačky, klouzačky a nově i oddechová zóna. Sady jsou zajímavé také tím, že je tam meteostanice. A máme tam sochu pana Mendela, který bydlel nedaleko,“ připomíná Hana Rolná.
Související
-
Hückel. Jedno z nejdůležitějších jmen novojičínských dějin
Dýchne to na vás historií a luxusem. Takzvané Hückelovy vily továrnického rodu kloboučníků najdete v parčíku na kraji Nového Jičína. Zveme vás na návštěvu do kdysi ...
-
Před 220 lety začala v Novém Jičíně výroba klobouků, buřinek, čepců nebo přileb
Předchůdcem současné firmy Tonak byla rodinná firmy Hückel. Její základy vznikly v roce 1799. Letos by se do Nového Jičína mohla vrátit busta zakladatele firmy.
-
Pocházejí až z doby ledové. Nový Jičín upozorňuje na bludné...
Tisíce kilometrů spolu s pevninským ledovcem putovaly na sever Moravy bludné balvany. Několik se jich dostalo i do okolí Nového Jičína. Nově je připomíná netradiční...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.