V Ostravě lidé demonstrovali za záchranu orlovské nemocnice

13. prosinec 2018 16:11

Přibližně 150 lidí dnes před budovou krajského úřadu v Ostravě demonstrovalo za záchranu nemocnice v Orlové. Vadí jim chystaný plán optimalizace zdravotní péče v kraji, kterým se na dnešním jednání zabývali krajští zastupitelé. Demonstranti, mezi nimiž byli hlavně současní a bývalí zaměstnanci nemocnice, požadovali odstoupení náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera (ANO), který má optimalizaci na starosti.

Vedení Moravskoslezského kraje plánuje přesunout z Orlové do Karviné internu, ortopedii a chirurgii. V nemocnici by měly zůstat ambulance či rehabilitační péče. Zvýšit by se měl počet lůžek pro dlouhodobě nemocné pacienty. Stěhovat se má i lůžková část rehabilitačního oddělení, protože kraj chce v Karviné vybudovat komplexní rehabilitační centrum. Změny kraj vysvětluje ekonomickou ztrátou či nedostatkem personálu.

„Je mi zcela jasné, že vám není lhostejný osud nemocnice a úplně stejně mně není lhostejný osud zdravotnictví v Moravskoslezském kraji. Fakta jsou jasná, máme nedostatek zdravotního personálu, který je přetěžován. Za zhruba osm let budeme mít o 15.000 více obyvatel nad 65 let. Že nemáme zdravotníky, za to může systém, na který se ale nevymlouvám,“ vysvětloval před demonstranty Gebauer. Svými argumenty ale demonstrující nepřesvědčil.

Diskuse se pak přenesla na zasedání zastupitelstva, kde opozice poukazovala například na to, že je optimalizace nedostatečně připravená a nemá podporu samosprávných orgánů. Své výhrady zopakovali i občané a zaměstnanci nemocnice, kteří předali petici s 11.000 podpisy, v níž lidé vyjadřují nesouhlas s postupem kraje. Zastupitelé se nakonec dohodli, že ředitel nemocnice Jiří Matěj by měl předložit vlastní a ucelený návrh, jak by se situace mohla řešit. Konečné rozhodnutí navíc bude v kompetenci krajských zastupitelů.

Orlová si chce udržet nemocnici za každou cenu. Radnice požádala o převedení do své správy

Nemocnice v Orlové

Orlová požádala Moravskoslezský kraj, aby převedl orlovskou nemocnici pod správu města. Radnice se tak snaží zabránit zrušení interny a dalších oddělení, které kraj plánuje přesunout do Karviné. Orlová chce nemocnici za každou cenu udržet ve stávající podobě.

„Akutní péče musí být v Orlové zachována. Nejenže populace stárne, ale i pro mladé lidi musíme mít prostor k ošetření. LDN není nemocnice, to je léčebna,“ míní vrchní sestra ortopedického oddělení Vlasta Donová, která byla jednou z demonstrujících.

Podle ní je nesmyslné přesouvat stabilní kolektivy do jiných nemocnic. Míní, že Gebauer lže. „Pan Gebauer je spojen s naším ředitelem (Jiřím Matějem), jdou proti nám, nevím proč. Co je to za ředitele, který si chce zavřít a zničit fabriku, která funguje?“ doplnila Donová.

Vedení radnice v Orlové požaduje po Moravskoslezském kraji převedení orlovské nemocnice do své správy. Podle starosty Miroslava Chlubny (Nezávislí a Změna pro lidi) povede optimalizace časem ke zrušení nemocnice a zhoršení dostupnosti lékařské péče pro obyvatele města a okolí. Podle Chlubny je dnešní rozhodnutí krajských zastupitelů pouze malou výhrou ve velkém boji. Snahou města bude dále jednat, protože ani případný převod nemocnice pod správu města nepovažuje starosta za optimální řešení. Je však podle něj lepší než chystaná optimalizace. Orlovská nemocnice obsluhuje spádovou oblast s 55.000 lidmi.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související