V ráji bacilů

7. listopad 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Nestálé počasí posledních dnů se významně podepisuje na zdraví některých lidí. Zatímco ordinace lékařů se úspěšně plní těmi, kteří si své onemocnění uvědomují, jsou tady i ti druzí.

0:00
/
0:00

Sychravé počasí podzimních dnů je přímo živnou půdou pro viry a bacily. Jednoho od druhého obyčejný člověk normálně nepozná. Běda ale, když se vás zákeřný mikroorganismus chytí. A že například v Ostravě je k tomu příležitostí více než dost, na to si klidně můžete vsadit. Zrovna mám jeden takový čerstvý zážitek za sebou. Do zaměstnání jezdím městskou hromadnou dopravou. Jakmile klesnou venkovní teploty k nule, v tramvajích, trolejbusech a autobusech je to hned znát. Během dvacetiminutové cesty z Ostravy-Zábřehu do centra vyslechnu hotový koncert všech nachlazených. Neustálé kýchání, kašlání, smrkání - tomu už ani nevěnuji pozornost. Co mě ale dokáže rozpálit doběla, je, když nemocný člověk nepoužije kapesník. Shodou okolností si před třemi dny přisedla ke mě v tramvaji jedna starší, kýchající paní. Přestože vypadala od hlavy až k patě šik, na kapesník jaksi zapomněla. Co naplat, že si stále dávala dlaně před obličej, když se poté její ruce dotkly snad každého madla ve voze. A takových jsou denně možná desítky. Nemyslím si, že bych byl příliš přecitlivělý a žádnou fóbií - pokud vím - také netrpím. Jen mě občas zaráží bezohlednost některých lidí. Neuvědomělý nachlazený totiž mnohdy dokáže napáchat víc škody než pověstný slon v porcelánu.

autor: Jiří Veselý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser