V rozhlase se nelení, folkloru se zelení. Unikátní vysílání představilo nové folklorní nahrávky

14. duben 2022

Český rozhlas je předním producentem lidové hudby v České republice. Nejsilnější tradice je v moravských studiích v Brně a Ostravě, v Čechách pak vede Plzeň a České Budějovice. V roce 2021 se podařilo natočit několik desítek nahrávek a ty nejlepší se představují v pořadu, ve kterém se spojila čtyři regionální rozhlasová studia.

Čtěte také

Na Zelený čtvrtek se na vlnách Českého rozhlasu Brno, Plzeň, Ostrava, Zlín a ve videopřenosu na facebookovém profilu Radiofolklor rozezněly zbrusu nové nahrávky lidové hudby. Český rozhlas se díky tomu stává hybatelem ve stále sílícím folklorním hnutí. Na Moravě a v jihozápadních Čechách probíhá renesance folklorní a lidové tvorby. Cimbálové muziky a dechové hudby se výrazně omladily, lidé začínají nosit běžně oblečení s folklorními motivy, ujala se akce „Den v kroju“, kdy lidé chodí jeden den v týdnu v pracovním kroji. Na tuto renesanci lidové kultury Český rozhlas reaguje pružně a dává velký prostor ve svém vysílání kapelám a interpretům folklorní hudby.

Čtěte také

Nápad na speciální pořad vyšel ze setkání folklorních redaktorů z celé republiky loni v listopadu při poslechu nahrávek ze studií Českého rozhlasu. „Jednoho dne by se mohla lidová hudba dostat do hlavního vysílacího času v rádiu i v televizi. V tomto směru jsou nám velkým vzorem kolegové z rakouské ORF či z Bayerischer Rundfunk, kde je lidová tvorba hlavním tahákem sobotních televizních večerů,“ vysvětluje potenciál lidové hudby vedoucí programu Českého rozhlasu Brno Jiří Kokmotos.

Nové folklorní snímky natočené v Českém rozhlase v roce 2021 si poslechněte v audiu u tohoto článku. Je to záznam celého pořadu "V rozhlase se nelení folkloru se zelení" ze Zeleného čtvrtku 14. dubna. Pořadem provedli Michaela Vondráčková z Plzně, nahrávky z Krkonoš pustila Markéta Ševčíková, to nejlepší z folklorní výroby v ostravském studiu představí  Zdeněk Tofel a Jan Rokyta a za jihovýchodní Moravu uslyšíte Jaroslava Kneisla a Jiřího Kokmotose.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.