V Třinci se na veletrhu vzdělávání a uplatnění představily desítky škol

12. říjen 2017
Jeden ze stánků na Veletrhu fiktivních firem v Čáslavi

Ještě pár měsíců zbývá žákům devátých tříd na to, aby si podali přihlášku na střední školu. Přehled o nabídce si mohli udělat například včera v Třinci na Trhu vzdělání a uplatnění. Představila se tam šedesátka škol. Silně zastoupeny byly hlavně technické školy, právě jejich absolventi v kraji chybí. Podpořit je přišli i zástupci zdejších zaměstnavatelů.

Stánky s nabídkami středních škol tady obcházela i skupina pěti chlapců, mezi nimi i Jakub Zielina. „Já bych spíš pracoval rukama, nějaké řemeslo, třeba tesařinu nebo stolařství. Baví mě to,“ řekl student.

Pro deváťáky tu mají školy připravené i různé úkoly, aby jim výuku přiblížili. Třeba u stánku střední odborné školy třineckých železáren je v plné práci 3D tiskárna.

„V rámci úkolu bylo vytvořit licí pánev. Její část už žáci vytiskli a teď vlastně tiskneme poslední díl – stojan pro tu licí pánev,“ ukazuje učitel odborného výcviku Rostislav Michna a dodává, že z letošních studentů má opravdu radost. „Někdy přijde taková skupina žáků, kteří k té technice moc nepřilnou. Ale teď jsem se setkal se skupinou, o které mohu říct, že to jsou techničtí machři,“ chválí učitel.

Právě po řemeslnících a technicky vzdělaných lidech na Třinecku sílí poptávka. Například Třinecké železárny potřebují ročně přes 300 pracovníků pouze kvůli generační výměně.

„Něco nám pokryjí žáci střední odborné školy, ale samozřejmě se musíme rozhlížet i na trhu práce. A vzhledem k tomu, že v Třinci a v okolí je nezaměstnanost už zhruba pod 3 procenta, tak je to velmi obtížné a stojí nás to hodně úsilí,“ upřesňuje mluvčí firmy Petra Jurásková s tím, že asi nejvíce chybějí elektrikáři a hutníci.

Více technicky vzdělaných lidí by potřebovala i třinecká firma Jelmark. Jejich nedostatek už brzdí rozvoj firmy.

„Naše firma má okolo 60 zaměstnanců a klidně bychom 10 okamžitě přijali. Z důvodu nedostatku kapacit musíme odmítat některé zakázky. Všechno je – materiál a tak, ale lidé nejsou. Tím pádem to nemá kdo dělat,“ potvrzuje Bogdan Jadamus.

Základní školy na Frýdeckomístecku letos ukončí zhruba 1700 žáků, kteří se budou rozhodovat o tom, jak budou pokračovat ve své kariéře.

Spustit audio
  • Zpráva
  • veletrh
  • zaměstnanost
  • školy
  • Třinec
  • vzdělávání
  • firmy