Václav Chytil: Učitel. Poslední cesta venkovského kantora
Učitel. Tak se jmenuje povídka Vítězslava Bělovského, šenovského prozaika, básníka a nakladatele, který celý život publikoval pod jménem Václav Chytil. Příběh se odehrává pár dní před koncem školního roku a začátkem prázdnin. Učitel se těší na prázdninovou cestu, ale netuší, že bude mnohem delší, než předpokládal.
Václav Chytil, vlastním jménem Vítězslav Bělovský (1943 – 2016)
Novinář, prozaik, nakladatel a vynikající publicista celý svůj život prožil na Ostravsku a především v milovaném Šenově. Své literární práce publikoval v časopisech, Čs. rozhlase i v denním tisku.
Knižně debutoval sbírkou povídek Holoubek (1981), za kterou mu byla udělena Tvůrčí prémie Českého literárního fondu. Následoval titul Faraón v deset večer (1985), vynikající vzpomínkový román Chodci v soumraku (2011) a poslední vydaná kniha Kamarádi (2018).
Elektronicky Vítězslav Bělovský publikoval na svých stránkách ještě např. Alej bez stromů (2014) nebo Šťastné dny (2014).
Jeho jediná sbírka básní se jmenuje V blízkosti našel jsem svou skrýš (2018).
Související
-
Památník pro kamaráda. Výtvarník Oldřich Harok vytvořil památník spisovateli Bělovskému
Spisovatel Václav Chytil, vlastním jménem Vítězslav Bělovský z Šenova, je znám jako novinář, nakladatel, publicista. Výtvarník Oldřich Harok vytvořil k jeho poctě památník.
-
Příznivci literatury si v Šenově připomněli výročí rodáka, spisovatele Vítězslava Bělovského
V Šenově pokřtili knihu Vítězslava Bělovského, který pod pseudonymem Václav Chytil vydával své knihy. Událo se tak u příležitosti nedožitých 75. narozenin autora.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka