Vada na kráse

3. říjen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

S velkou slávou otevřeli nedávno na zámku v Raduni nově opravenou oranžérii. Vkusně opravený objekt má však pár vad na kráse - do vystavených křesel si návštěvníci nesmějí sedat. Je taková ochrana nezbytně nutná?

0:00
/
0:00

Nezbytnou součástí mých povahových rysů je určitě vzdorovitost, nebo možná neschopnost podřídit se hloupým autoritám - na takové příkazy a nařízení reaguji jako býk na červenou v rukou toreadora. Naposledy jsem se o tom přesvědčila při návštěvě nově opravené oranžérie na zámku v Raduni. Je opravdu krásná - vkusně řešená zahrada, plno květin, úhledné chodníčky, v prosklené zimní zahradě pak vzácné okrasné dřeviny - šlechta si uměla užívat života, pomyslela jsem si. Zmožená pracovním týdnem jsem si chtěla na šlechtičnu alespoň na pár minut zahrát také, ale narazila jsem. Před proutěnými křesílky u zasklených oken byl natažený provaz a cedule s nápisem NESEDAT! Proč proboha, vždyť křesílko rozhodně není z historických fondů, jde o repliku, vždyť bych nečinila nic nevhodného, jen se kochala krásou, vždyť jsem teoreticky vzato minimálně jedno křesílko zaplatila ze svých daní! - bouřilo to ve mně. Také jsem si vzpomněla, jak jsem zírala na návštěvníky Národní galerie v Londýně - kde, na lavičkách i po zemi posedávají i polehávají mladí studenti, něco si zapisují, případně do svých výkresů malují podle skvostných originálů, a pak si zajdou do některého z vyhlášených parků, kde je nikdo neomezuje v tom, kde si sednout mohou a kde ne. Zřejmě je to jejich přístupem k občanovi - pokud by někdo zničil park v Londýně, nemine ho tučná pokuta, u nás už předem víme, že proti případným vandalům nic neuhlídáme, a tak raději vše zakážeme - je to krátkozrace jednodušší. Zachráníme jedno křesílko, ale mrzačíme pojmy jako je svoboda.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.