Vada na kráse

3. říjen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

S velkou slávou otevřeli nedávno na zámku v Raduni nově opravenou oranžérii. Vkusně opravený objekt má však pár vad na kráse - do vystavených křesel si návštěvníci nesmějí sedat. Je taková ochrana nezbytně nutná?

0:00
/
0:00

Nezbytnou součástí mých povahových rysů je určitě vzdorovitost, nebo možná neschopnost podřídit se hloupým autoritám - na takové příkazy a nařízení reaguji jako býk na červenou v rukou toreadora. Naposledy jsem se o tom přesvědčila při návštěvě nově opravené oranžérie na zámku v Raduni. Je opravdu krásná - vkusně řešená zahrada, plno květin, úhledné chodníčky, v prosklené zimní zahradě pak vzácné okrasné dřeviny - šlechta si uměla užívat života, pomyslela jsem si. Zmožená pracovním týdnem jsem si chtěla na šlechtičnu alespoň na pár minut zahrát také, ale narazila jsem. Před proutěnými křesílky u zasklených oken byl natažený provaz a cedule s nápisem NESEDAT! Proč proboha, vždyť křesílko rozhodně není z historických fondů, jde o repliku, vždyť bych nečinila nic nevhodného, jen se kochala krásou, vždyť jsem teoreticky vzato minimálně jedno křesílko zaplatila ze svých daní! - bouřilo to ve mně. Také jsem si vzpomněla, jak jsem zírala na návštěvníky Národní galerie v Londýně - kde, na lavičkách i po zemi posedávají i polehávají mladí studenti, něco si zapisují, případně do svých výkresů malují podle skvostných originálů, a pak si zajdou do některého z vyhlášených parků, kde je nikdo neomezuje v tom, kde si sednout mohou a kde ne. Zřejmě je to jejich přístupem k občanovi - pokud by někdo zničil park v Londýně, nemine ho tučná pokuta, u nás už předem víme, že proti případným vandalům nic neuhlídáme, a tak raději vše zakážeme - je to krátkozrace jednodušší. Zachráníme jedno křesílko, ale mrzačíme pojmy jako je svoboda.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.