Varijashree Venugopal: Síla světla utěšující duši

Indické zpěvačce a flétnistce Varijashree Venugopal se prý zdál sen, ve kterém se vznášela a přitom nevěděla, kde je a kam má namířeno. S americkým producentem Michaelem Leaguem ze skupiny Snarky Puppy nakonec na debutovém albu Vari směr ale našla.

Indická klasická karnatická hudba, ať už zpívaná nebo instrumentální, patří mezi nejvyšší umělecké formy lidstva. Učení s mistrem vám zabere mnoho let a udržet v hlavě stovky rág se složitými rytmy a melodiemi, protože karnatická hudba se většinou nezapisuje do not, není vůbec žádná sranda. Základem rágy, jejíž vyznění se řídí denní dobou a náladou, je melodická řada neboli stupnice, užívající mikrotony a nejrůznější ozdoby, které se naučíte jedině poslechem, což od žáka vyžaduje značnou trpělivost, a ne každý zpěvák nebo instrumentalista dosáhne mistrovské úrovně.

Varijashree Venugopal narozená před třiceti lety v Bangalore, metropoli jihoindického státu Karnataka, údajně už jako malé dítě dokázala rozeznat více než sto karnatických rág a ve čtyřech letech běžně vystupovala na koncertech. Ano, bezpochyby se narodila jako zázračné dítě, za tím, že dnes patří k průkopníkům uplatňující karnatickou vokální techniku v globálním kontextu, ale hledejme spoustu let učení a odvahu. Jak sama totiž říká, karnatičtí zpěváci se od tradic moc nevzdalují a je naprosto neobvyklé, aby v hudbě postavené na melodii společně vytvářeli harmonie. A to též platí pro houslisty. Přesto něco takového na albu Vari slyšíme.

Album se natáčelo se dlouhých sedm let a ve studiu se postupně vystřídalo několik desítek instrumentalistů a zpěváků z celého světa, mezi nimiž ale převažují Indové a naprostá většina nástrojů pochází rovněž odsud. „Možná to není tradiční karnatická hudba, ale když si ji poslechnete, pochopíte, že album v zásadě odráží spojení mé duše s hudbou, ve které jsem vyrůstala a v jejíž zázemí se pořád pohybuji,“ vysvětlila Varijashree Venugopal své rozkročení mezi inovací a tradicí. Album produkoval americký hudebník Michael League ze slavné skupiny Snarky Puppy proslulý neustálým hledačstvím, které si neklade žádné hranice. A když se dozvěděl, že Ranjani patří mezi zpěvaččiny nejoblíbenější rágy, přemluvil ji k fascinující verzi s banjem Bély Flecka, zdůrazněné rytmu pákistánské bhangry a použitím karnatických houslí.

Album Vari koprodukoval velmistr karnatických perkusí Pramath Kiran, rovněž známý zahrnováním tradičních technik a dalších nástrojů a vlivů. Robustní, energická a originální moderní rytmická linka všech skladeb je jeho dílem.

„Vždy mě fascinoval lidský hlas a to, jak jej lze použít jako nástroj bez jazykových nebo kulturních bariér,“ uvedla Varijashree Venugopal. Setkání s Bobby McFerrinem a dalšími vokálnímu umělci ji přivedlo k experimentům s jazzovým scatem a zájmu o bossa nova nebo sambu, zpívané však v systému rág. Byť se jedná o Sumanimur s verši básníka a filosofa ze 14. století Purandara Dasa.

S Michaelem Leaguem se potkala před deseti lety v New Yorku a od té doby snila o vlastním albu, na kterém své umění propojí se světem. „Vari znamená v jazyce sanskrtu vodu, symbol života, plynulosti a půvabu. Voda ztělesňuje čistotu a průzračnost, vlastnosti, které pro mne symbolizují harmonické prolínání různých hudebních kultur. Vari představuje cestu mého učení a také, odkud pocházím a kam jsem se hudebně dostala. Voda je pak stav mysli, ve které jsem se chtěla ocitnout,“ uvedla zpěvačka, která si na albu vedle převažujícího rodného jazyka kannada troufla i na anglicky zpívanou skladbu Liquid Light, jakémusi volání k síle světla, které nám přináší ty nejlepší myšlenky a utěšuje duši. Ta síla se prý ukrývá v kráse prastaré rágy, ze které Varijashree čerpala.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.