Ve Frýdku-Místku se objevily falešné sociální pracovnice
Starší a osamělí lidé jsou stále častěji terčem zlodějů a podvodníků. Senioři sice vědí, že nemají nikoho cizího pouštět do bytu, ale vynalézavost nezná mezí. Důkazem je poslední případ z Frýdku-Místku, kdy si dvě neznámé ženy zahrály na úřednice ze sociálního odboru. Scénář je stále stejný - dostat se jakýmkoliv způsobem do bytu a vytipovat místa pro případnou krádež.
Podvodnice se snažily vypadat důvěryhodně a hrály na city, říká Helena Janáčková z Městského úřadu ve Frýdku-Místku. Naštěstí se v případě falešných úřednic ze sociálního odboru zřejmě podařilo zabránit nejhoršímu - tedy přepadení a loupeži. Radnice se o pohybu neznámých žen dozvěděla velmi brzy.
"Dokonce se dostaly do bytu, měly údajný zájem o informace o prospěchu a chování dcery. Tatínkovi se prokázaly občanským průkazem, což naše pracovnice nikdy nedělají," upozornila Helena Janáčková.
Emanuel Klimeš z frýdecko-místecké policie potvrdil, že starší lidé a hlavně ti, kteří nikoho nemají, jsou ideálním cílem pro trestnou činnost. I přesto, že média neustále chrlí případy podvodů a varování před nimi.
"Ať už tedy přicházejí s tím, že je posílá pan farář nebo zneužívají různých reklamních akcí. Starší lidé se dají nachytat, protože nepředpokládají, že by právě oni měli být obětí zločinu," upřesnil Emanuel Klimeš.
Zjistit falešnou sociální pracovnici bylo jednoduché - stačilo zavolat na radnici. Zjistit falešného zástupce nějaké firmy je možné podobným způsobem. Nikdy ale žádné finanční zálohy, půjčky, prohlídky bytu a ponechání návštěvy bez dozoru. Policie odhaduje, že v tomto směru bude mít v budoucnu ještě hodně práce.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Těžký direkt pro Karvinou. Slezský klub je vyloučen z ligy, primátor Wolf má zákaz ve fotbale na 12 let
-
Šídlo: Už nebudeme mít nejlepší veřejnoprávní média v bývalém východním bloku. Stávka nic nezmění
-
Přednost měl mít pravděpodobně katamarán, soudí kapitán. V Chorvatsku zemřeli kvůli srážce lodí 4 Češi
-
Diktát moci a demonstrace síly, říká Zavoral o rozhodnutí vlády o konci koncesionářských poplatků