Vlněním proti bolesti
V noci na dnešek skončil třídenní hudební maratón - festival Colours of Ostrava. Nad tím, jak může dunění decibelů přežít i službou zmožená novinářka, se zamýšlí Andrea Čánová.
Přiznám se hned na začátku - uplynulý týden byl po pracovní stránce šílený. Po návratu z dovolené na mne padla služba o státních svátcích i o víkendu. V pátek, když jsem odcházela z práce, mi kovaříci bušili intenzivně na spánky. Původní plán zajít na Colours se jevil jako čiré bláznovství, ale když už mám lístek... Nakonec jsem se nějak došourala na Černou louku jištěná balíčkem brufenů v tašce. Vržena do víru hudby, tance a hlavně davu neuvěřitelně pohodových lidí kolem se s mou hlavou stal zázrak hoden zápisu do nějaké neurologické publikace. Mé amatérské lékařské resumé zní - i dobře namíchaný hudební hluk může odplavit bolest hlavy. Temperamentní Italové na pódiu to dokázali. Můj muž, který mne i přes nepatrný věkový rozdíl šestnácti let na Barvy doprovázel, zase přišel na jinou věc. Na scéně pod Slezskoostravským hradem v davu ječících baťůžkářů, kde reproduktory skutečně duněly, se na mne - ukazuje na své vlnící se kalhoty - obrátil s nadšeným sdělením: Adruško, tady v praxi vidíme, že zvuk je skutečně vlnění. Co dodat? Letošní Barvy se opět vydařily a já vím, že na bolest hlavy není vždy nutné sahat po brufenu a navíc, že zvuk je skutečně vlnění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.